Ankara haberi… MEB ve Mamak Belediyesi aksiyon birliğiyle mesleksel yetişek merkezlerindeki öğrencilere bindi verilecek

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer ve Mamak Şehremini Uğur Köse, mesleki yetişek merkezi öğrencilerine finansal bindi sağlayacak iş birliği protokolünü imzaladı.

Özer, “Mesleksel Yetişek Merkezleri Öğrencileri Terviç Protokolü”nün Musiki Öğretmen Mektebi’ndeki imza töreninde yaptığı konuşmada, mesleksel eğitimin kalkınmada yetişkin ayrımsız adım olduğunu anlatım etti.

Başarılı öğrencilerin mesleksel eğitimden arındırılmasına neden olan 28 Şubat sürecindeki katsayı uygulamasının, yapılan düzenlemelerle kaldırıldığını hatırlatan Özer, bugüne büyüklüğünde mesleki eğitimin güçlendirilmesi üzere çabalama sarfiyat edildiğini dile getirdi.

Sektörün cemi temsilcileriyle mesleki eğitimde müfredatın güçlendirildiğini, güncellendiğini nâkil Bakan Özer, iz liselerine akademik adına kalburüstü öğrencilerin yöneldiğini vurguladı.

Mahmut Özer, araştırma ve ihya çalışmalarının arttığı mesleki eğitimin üretim kapasitesinin birlikte yükseldiğini anlatım etti.

“Çırak, kalfa sayısı 900 bin 675’e yükseldi”

Mesleki eğitim bilimi merkezlerindeki mektepli sayısının 2021 böylecene 159 bine ulaştırılabildiğini belirten Özer, şöyle konuştu:

“Hedefimiz 2022 sonunda, 159 bin olan şakirt, kalfa sayısını 1 milyona ulaştırmaktı. Cumhurbaşkanımız dahi bu rakamı kamuoyu ile paylaştı. Bugün itibarıyla 10 ay kabil gücük sürede Türkiye’deki çırak, kalfa sayısı 900 bin 675’e yükseldi. Hedefimiz, teşrinisani ayında 1 milyon çırak ve kalfa sayısına ulaşmak, çatlak ayında 1 milyonun üzerine çıkmak.”

Özer, Türkiye’nin her noktasında çırakların ve kalfaların işletmelerdeki sayılarının arttığını bildirdi.

Bu yılın 9 ayında el eğitim bilimi merkezleri aracıyla 9 milyon 300 bin kişiye ulaşıldığını bildiren Özer, halk eğitim bilimi merkezleriyle kadınların istihdamı noktasında kocaman adımlar atıldığını söyledi.

Mamak Belediyesi’hangi sağladığı destek dolayısıyla teşekkür eden Nazır Özer, “Mesleki yetişek merkezine araç yaptıran herhangi bir gencimize asgari ücretin üçte biri kadar şevket yerine sevap ödüyoruz. Çıraklarımız tahminî 1700 lira, 2 bin 700 liralık de kalfalarımız oran tarafından ecir alıyorlar. Aynı zamanda iş kazalarına ve patika hastalıklarına cebin bile sigortalarını yaptırıyoruz.” dedi.

Bazı belediyelerin devletin verdiği desteğe ilave ifa yaptıklarını bildiren Özer, imzalanacak protokolle Ankara’üstelik bu iş birliğinin ilk kez Mamak Belediyesiyle yapılacağını belirtti.

Konuşmaların arkası sıra Nazır Özer ile Başkan Köse teşrikimesai protokolünü imzaladı.

250 lira destek 500 liraya yükseltildi

Mamak Belediye Başkanı Köse, bugüne büyüklüğünde öğrencilere yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı.

Protokol kapsamında mesleki ve teknik yetişek merkezlerinde öğrenim gören öğrencilere finansal bindi sağlanacağını bildirerek, “Mamak Belediyesi olarak ayrımsız ilki gerçekleştiriyoruz. Şehremaneti Meclisimizde düşünce birliğiyle aldığımız kararla, mesleki ve teknik programa kayıtlı 19 yaşından ahit almamış mecmu öğrencilerimize 2 yıl boyunca 250 lira destek sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Köse’nin bu açıklamaları konusunda Bakan Özer, bindi miktarının 500 liraya çıkarılmasını istedi, Komutan Köse birlikte bu teklifi akseptans etti.

İmza törenine, Ankara Valisi Vasip Atmaca, TBMM Milli Eğitim Bilimi, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve YANLIŞSIZ Öğür Ankara Saylav Emrullah İşler ile çok sayıda davetli katıldı.

Programın ardından Mamak Belediyesi Çocuk ve Bilgisizlik Meclisini musahabe ederek buradaki öğrencilerle tıpkı süre ahbapça fail Nazır Özer, “Sizleri tığ ne büyüklüğünde kalifiye eğitimle buluşturup dinç hale getirebilirsek, ülkemiz de haddinden fazla elan hareketli arkaç ati.” dedi.

Share: