Anadolu’nun kadınları kıyafetleriyle Malazgirt Zaferi etkinliklerini renklendirdi

ONGUN VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Küçük Asya’nun bir nice ilinden Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Bitlis’in Ahlat ilçesine gelen kadınlar, hem dernekevi ürünlerini tanıttı hem dahi giydikleri kıyafetlerle kültürlerinden örnekler sergiledi.

Çarho mevkisinde Türk bayraklarıyla donatılan Ahlat Ulus Bahçesi, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünde ayrımlı kültürlerin mülakat noktası oldu.

Selçuklu motifleri mevcut keçeden işlenmiş han otağı ile 51 otağ, Selçuki mimarisiyle nesir edilen mescit, kahve ve güreşçi köprüsü, okçuluk ve atlı okçuluk alanlarıyla ziyaretçilerin zamanda yolculuğa çıktığı ulus bahçesinde, Konya, Eskişehir, İzmir, Manisa, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır ve Bursa üzere birçok ilden gelen kadınlar bile lokal ürünlerini tanıttı.

Rengarenk kostümleriyle yaşadıkları yörenin kültürünü aktiflik alanına taşıyan kadınlar, evcil ve yabancı ziyaretçilerin deste odağı oldu.

Eskişehir Küçük Asya Bacıları Derneği ekibi bile tarihte balaban yere ehil olan Kocakarı Hatun, Şerife Bacı ve Nezahat Onbaşı üzere isimlerin gösterdiği kahramanlığı seyir gösterileriyle canlandırdı.

“İnsanlar burada aşure gibi birbirleriyle harmanlanıyor”

Bursa’dan gelen Minusa Enerjik, AA muhabirine, ilk defa Malazgirt Zaferi etkinliklerine katıldığını ve çok mutlu olduğunu söyledi.

Yabani Armut’a 20 saatlik yolculuğun arkası sıra ulaştığını anlatan Acar, “Burada Yörük kültürünü yansıtıyoruz. Lokal kıyafetlerimizle katıldık. Her taraftan mevrut insanlar burada aşure kabilinden birbiriyle harmanlanıyor. Bir Nice arkadaş edindik. Evlerine, memleketlerine nida ediyorlar. 7’den 70’e sistem bir halayda, benzeri kültür ve türküde buluşuyor. Amiyane tahammülfersa benzeri düz.” ifadelerini kullandı.

İzmir’den mevrut Meryem Pişkinkaya de “25 saat süren otobüs yolculuğunun ardından buraya geldik. Burada Yörük kültürünü yaşatmaya, çocuklarımıza emsal olmaya çalışıyoruz. Bura doğu ve batının kaynaşması oldu. Burada samimiyet, korku var. Balaban ayrımsız hava yuvarı. Bunu anlatmanın tarifi bulunmayan.” diyerek konuştu.

Manisa’dan gelen Ayşe Çıpa bile anane ve göreneklerini Yabani Armut’a taşıdıklarını, evde, mahallede giydikleri lokal kıyafetleriyle zafer kutlamalarına katıldıklarını anlattı.

Doğu ve batıyı kaynaştırdıklarını belirten Çipo, “Küçük Asya’nun tamam renkleri burada. Dede yurdundayız, yaşayış içindeyiz.” dedi.

Eskişehir Rum Bacıları Derneği Başkanı Hafize Erdoğan, yiğit Türk kadınlarını izah etmek üzere 20 dakikalık eylem hazırladıklarını söyledi.

Türk kadınının kimliğini, kahramanlığını tıpkısı misil elan anımsatmak istediklerini kaydeden Erdoğan, “Eskişehir’in kültürüyle geldik. Çokça güzelce bent var. Alp Türk kadınlarını canlandırdığımızda insanların duygulandığını görüyoruz. Çok evire çevire bire bir ortam oluştu. Temas yöreden gelenler bir arada.” dedi.Share: