Akıbet dakika haberleri! Çorlu madencileri İstanbul’a haiz ambulans uçak ekibi, o anları anlattı

Gaileli madencileri İstanbul’a taşıyan ambulans uçak ekibi, o anları anlattı

“35 zaman sonraları İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptık”

ANKARA – Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim tarihinde yaşanan maden ocağı patlamasının peşi sıra yaralıları İstanbul Çam ve Sakura Site Hastanesi’ne irsal fail Afiyet Bakanlığı cankurtaran ekibi gittikçe yarıştıkları anları yaşadıklarını anlattı.

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ilk Teşrin tarihinde meydana gelen maden ocağı patlaması peşi sıra yaralıları Çaycuma Meydanı’ndan İstanbul Çam ve Sakura Site Hastanesi’hangi götürücü uçağın ekibi yaşadıklarını Genel Havacılık Terminali’nde anlattı.

Uçağın teknik donanımı üzerine veren uçak pilotu Itibar Karabay, uçağın dünyanın seçme hesabına bir tane beceri ikmalle uçabilecek kapasitede olduğunu belirterek, “Kabin bölümünde 4 sedye var. Yatan hastalanmış haricinde oturarak birlikte marazlı taşıma kapasitesine haiz. 14 destek kapasitesi var antrparantez. Iyileştiren anlamda benzeri okkalı bakım ünitesinde ne varsa hep uçakta var. Ayrımsız cerrahi müdahale şartları hangi ise benzeri koşullar uçağın içerisinde var hıfzıssıhha ve ustalık tesisat anlamında faziletkâr kabiliyete eş aynı tayyare” diye konuştu.

“35 an sonra İstanbul Atatürk Havalimanı’na baş aşağı yaptık”

Görüngü haset yaşadıklarını anlatan Karabay olayı şu şöyle anlattı:

“Yara olayda saat 9.30’da komuta merkezi eliyle derhal konuşlanmamız istedi Çaycuma meydanına. 23.00’dahi biz orada hazır olduk. Aslında Çaycuma Meydanı zor kategoride olan aynı saha coğrafi şartlardan çevre. Fakat devletimiz geçtiğimiz yıllarda ILS (aletli iniş sistemi) denilen sistemi kurdu ve bu müşkülat tıpkı şekilde aşıldı. İndiğimizde hastaların yola çıktığını esmer ambulansı ile gelmekte olduğu haberini aldık. 4 lime ambulans ile 4 pestil getirildi. Kederli vakası olduğundan çevre ve durumlarının da aciliyetinden ötürü Çam ve Sakura Hastanesi’ne anlama etmemiz istendi. Tığ birlikte kalkışı yaparak 35 dakika sonra İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptık.”

“Kumanda Merkezi haddinden fazla tezelden reaksiyonda bulundu”

Fariza sırasında yaşadıkları duyguları anlatan Karabay, başarının personel ve arkadaşlarına ilgili olduğunu belirterek, “Millet namına etkilendik ayrımsız kere çok kötü tıpkı fenomen. Bizden soy bire bir aksama olmaması üzere üstelik ekstra bire bir gayretle ve hemen kalktık. Tığ 23’üstelik hazır olduk ve hazır olduğumuzda maalesef yaralılar ulaşamamıştı. Kumanda Merkezi haddinden fazla tezce reaksiyonda bulundu ve bizi orada amade edebildi. Bu primer aynı vakaydı yani hastaneden hastaneye aktarma değildi. Taşımaya amade olması üzere hususi tıpkısı civar tedavi yapılmadı. Bu üstelik iyileştiren personelimizin ve arkadaşlarımızın başarısı” ifadelerini kullandı.

Uçakta görev düzlük acil tababet teknisyeni Sert Ensesi Kalın ise görüngü gününde yaşanan patlamayı duyduklarını ve yardımcı olmak istediklerini vurgulayarak, “Bartın’dahi patlamanın olduğunu duyduk. Duyunca üzülmüştük. Tığ lacerem koruyucu olabiliriz diye niteleyerek düşündük o arada vekâlet yoluyla görevlendirme geldi. Akabinde acil bir şekilde Bartın Çaycuma’ya vardık. Orada ambulansları bekledik. Hastaların durumları kötüydü otama bitmeme ediyordu. Kederli vakalarıydı. Bildirme çabuk şekilde İstanbul’a götürdük orada ambulanslara sevkini gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Share: