ABD’de bakir bir Kovid-19 türünün oluşturulduğu iddiaları tartışma yarattı

ÇAKER’de Boston Üniversitesi laboratuvarında yüzde 80 ölümcül eskimemiş bire bir Kovid-19 türünün oluşturulduğu yönünde medyada düzlük düz haberler keder ve tartışmalara hastalık oldu.

Biyoloji alanında bilimsel çalışmaların meydan aldığı biorxiv.org sitesinde yayınlanan çalışmada, Boston Üniversitesi bilim insanlarının Kovid-19’un Omicron varyantı ile özgün Wuhan türünü birleştirdiği öne sürüldü.

“Süper Kovid” adına tanımlanan yıpranmamış melez türün fareler üzerindeki deneylerde yüzdelik 80 ölümsek olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

İlgili araştırmaya ait veri dünyasından “BENDE Üniversitesi ateşle oynuyor” eleştirileri gelirken laboratuvar içinde oluşturulan daha kısık gizil salgından çekimsenmek için bir çalışmaların yasaklanması yahut gözetiminin güçlendirilmesi uyarısı yapıldı.

“Raporun mesajını çarpıcı ayla getirdiler”

Hele BENDE dışındaki medyada yankı bulan haberler üzerine Boston Üniversitesi, yazılı tıpkı izah yaparak ilmî çalışmadan çıkarılan sonuçların “hatalı ve isabetsiz” yansıtıldığını savundu.

Üniversitenin sitesinde yayımlanan açıklamada, çalışmanın yapıldığı laboratuvarın direktörü Ronald B. Corley, haberlerde makalenin özetinden ilişki dışı tıpkı satırın alınarak “yüzdelik 80 ölüm oranına erbap ölümsek tıpkı Kovid türü” şeklinde yanıltıcı iddiaların dile getirildiğini öne sürdü.

Corley, “Raporun mesajını çarpıcı ayla getirdiler, çalışmanın amacını ve sonucunu daima kavisli ve isabetsiz sunuyorlar. Öncelikle, bu araştırı Kovid-19 virüs türünü geliştirmedi yahut elan ciddi ayla getirmedi. Esasen bu araştırı virüsün çoğalmasını henüz bir iki tehlikeli ayla getirdi.” ifadesine meydan verdi.

Çalışmada, SARS-CoV-2 Omicron varyantı (BA.1) üzerindeki müfrit proteinleri incelemek üzere yola çıkıldığı, araştırmacıların, varyantı orijinal virüs Wuhan türü ile karşılaştırmakla ilgilendikleri bildirildi.

Üniversitenin açıklamasında antrparantez, bahis konusu araştırmanın, bilim insanlarının yanı sıra evcil topluluk üyelerinden oluşan Kurumsal Biyogüvenlik Komitesi (IBC) ve Boston Umum Sağlığı Komisyonunca incelenip onaylandığının şeş çizildi.

Share: