Akıbet an esenlik: Türkiye’nin genişlik çabuk cankurtaran sürücüleri bu eğitimlerle yetişiyor

Türkiye’nin arz çabuk ambulans sürücüleri bu eğitimlerle yetişiyor

Bu eğitimler ambulansın vakaya gidiş süresini kısaltıyor

Eskişehirliler ambulansa 5 dakikadan bodur sürede ulaşıyor

Cankurtaran personeline sakıncasız sürüş eğitimi verildi

ESKİŞEHİR – Eskişehir’dahi 112 Müstacel Servis personeline verilen Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi’nin vakaya muvasala süresinin kısalmasında büyük fayda sağladığını tamlayan 112 Ivedi Servis Başhekimi Veli Debdebe Yaygı, “Eskişehir şu anda Türkiye’nin bildirme acul sürede ambulansa vasıl ili konumunda” dedi.

Eskişehir’in ambulanslarında memur personellere verilen Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimleri, vakaya erişim süresini değme sabık devir kısaltıyor. Kurulan parkur ile cankurtaran personellerine sunulan güvenli sürüş eğitimlerinde trafikte karşılaşılabilecek olumsuzluklara karşı hazırlıklar yapılıyor. Dokunaklı trafikte kimi vakit yapılması gereken nagehan manevralar amacıyla de 112 Ivedili Afiyet personeli eğitimler alıyor. Cankurtaran personelleri aldıkları eğitimlerin arkası sıra vakaya giderken karşılaşabilecekleri durumlara alın bile sınama nail oluyor.

“Trafikte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz”

Bilecik’ten konuk kursiyer namına Eskişehir’e mevrut Ivedi Tıp Teknisyeni Nurseda Gülmez, eğitimlerin deneyim açısından haddinden fazla verimli geçtiğini belirterek, “Eğitim Bilimi çokça verimliydi. Trafikte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Burada sınama etmiş olduk. Bize özgüven sağlamış oldu. Aracın hakimiyetiyle ait, motosiklet bilgileriyle alakadar, zincir uyumsuz evet de kafasız ve T parkla alakadar parkurlar vardı” dedi.

“14’ü eş 81 personelimize ASGE eğitimi verdik”

Sene zarfında gerçekleşen 4 değişik eğitimin detayları için bilgelik veren Eskişehir 15. Mıntıka Eğitim Koordinatöre Paramedik Seda Şahin, “2022 yılında 4 yol Cankurtaran Sürüş Teknikleri Eğitimi düzenledik. Bütün 14’ü eş 81 personelimize Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi eğitimi verdik. Eğitimlerimizin 1 günü eğitmen tedbir haset kalkışmak için bütün 5 günden oluşuyor. Diğer 4 günde ise kursiyerlerimize yetişek veriyoruz. İlk dolaşma yöre imtihan ile başlıyoruz. Kursiyerlerimizin bilgelik düzeyini ölçüyoruz. Daha sonraları önceki haset teorik ibret ile tamamlıyoruz. Ondan sonraki 3 günümüz ise sahada geçiyor. Parkurlarda, ne kadar manevralar yapmaları gerektiği, ne kabil asayiş önlemleri almaları gerektiği eğitmenlerimiz yoluyla gösteriliyor. Sonuç dolaşma ise imtihan günümüz. Sınav günümüz sahada başlıyor. Parkurlarımızda belirli tıpkı süreyle yapmaları gereken eksiksiz manevraları yapıyorlar. Bu kısmı tamamladıktan sonra ikinci adım olan nazariye kısmına geçiyorlar. Nazariye kısmını da başarıyla tamamladıktan sonradan başarı belgesi alıyorlar” ifadelerine düz verdi.

“her an benzeri kaymakamlık riskiyle alın karşıyayız”

Trafikte kaymakamlık riskinin giderek olduğunu ve emniyetli sürüş eğitimlerinin oluşabilecek olumsuzluklara alın balaban aynı ilaç ifade ettiğini belirten İl ASGE Eğitim Bilimi Koordinatörü Sercan Özelci, “Amacımız kâin sürücülük eden bütün afiyet personelimize, emin sürüş eğitimi vermektir. Trafiğe çıktığımızda giderek bire bir kaymakamlık riskiyle karşı karşıya kalmamız aşikardır. Bu yüzden karşımıza enerjik evet dahi camit benzeri dirlik çıktığında bundan kaçınabilme yeteneğini, mevcut olan sürüş alışkanlığını geliştirebilmek gibi benzeri ceht içerisindeyiz. Slalom parkurumuz olsun daralan kere parkurumuz olsun kâffesi kâin. O parkurları muvaffakiyetli bire bir şekilde tamamlamalarını istiyoruz. Bu saf kendisine vakaya gidiş geliş sürelerinde dahi etkili olacaktır. Esasen katıksız namına trafikteki diğer sürücülerin alışkanlıklarını üstelik değiştirecektir. Hem kendilerinin hem üstelik sair sürücülerin hayatlarını tehlikeye atmadan hareketlerini tehlikesiz tıpkı şekilde gerçekleştirmiş olacaklar” diye niteleyerek konuştu.

“Vaka ulaşım süremiz 5 dakikanın altına inmiş durumda”

Eskişehir’de ambulans personellerine sunulan eğitimin çokça eli nimetli sonuçlar ortaya çıkarttığını belirten Eskişehir 112 Acil Servis Başhekimi Veli Gösteriş Pala, vaka ulaşım süresinin 5 dakikanın altında olduğunu belirtti. Fenomen erişim süresi açısından Eskişehir’in Türkiye’da evvel tam olduğunu belirten Pala, şu ifadeleri kullandı:

“Ambulans İleri Sürüş Güvenliği ve Sakıncasız Sürüş Eğitimi veriyoruz. Bağımlı bizim haddinden fazla zihayat bire bir eğitmen kadromuz var. Bu esbap Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik’in de kesim iliyiz. Bu eğitim bilimi aslında tıpkısı mıntıka eğitimi. Yılın esasen beri bu yana kestirmece 100 arkadaşımıza burada hem ambulans sürüşü konusunda hem bile güvenlik sürüş ve istikbal teknikler üstüne eğitimler vermiş olduk. Bu da yılın akıbet eğitimi. Daha evvel Motor İleri Sürüş Güvenliği Eğitimi verdik. Pisti sağlayan Kombinasyon Uran Bölgesi Müdürü Bulunmaz Küpeli’ye haddinden fazla teşekkür ediyoruz. Eskişehir özelinde bu eğitimler sonucunda ve motor ambulansın de filomuza katılması ve aktif adına kullanılmasıyla hikâye ulaşım süremiz 5 dakikanın altına inmiş durumda. Ego bu anlamda Eskişehir’deki bilcümle kadro arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum. Süfli yüksek gayretleriyle Eskişehir şu anda Türkiye’nin en çabuk sürede ambulansa ulaşan ili konumunda.”

Share: