ABD’nin Dedeağaç girişimini değerlendiren Cihat Yaycı: Türkiye’yi çatışmaya yutmak istiyorlar, titiz olmalıyız

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, akıbet dönemde KÖLE’nin Yunanistan’daki üslerinin sayısını artırması, Dedeağaç Limanı’nı genişletme girişimi ve Kıbrıs Rum Kesimi’ne müteveccih silah ambargosunun kaldırılmasına müteveccih gelişmeleri değerlendirdi.

“TATBİKAT SONRASI BU ZIRHLI VESAIT YUNANİSTAN’A HİBE EDİLECEK”

“ESIR, NATO ve Mağrip bundan sonra gün doğusu sınırını Türkiye’den Yunanistan’a dercetmek istiyor” diyen Yaycı’nın açıklamaları şöyle: “ESIR’nin Europe Defender-21 kapsamında tatbikat yapmasından ve BENDE’nin Dedeağaç’a askeri yığınak yapmasından feyiz, tatbikatın peşi sıra bu zırhlı araçların Yunanistan’a teberru edilecek olması anne problemi oluşum etmektedir. Bu araçlara aslında Yunanistan’ın ihtiyacı yoktur. Ancak teberru edilecek olan tank ve helikopterin kime karşı kullanılacağı sorusu önemlidir. Bağış edilen teçhizatın taarruz kalifiye olması haddinden fazla güç aynı istifham işaretidir.

“DEDEAĞAÇ, ESIR İÇİN BALKANLARA GİRİŞ KAPISI”

Dedeağaç’ta yapılan tahaşşüt ile gelişigüzel BENDE Başkanı Joe Biden’ın ÇAKER’nin global cazibe, izlence ve stratejisinin uygulayıcısı olduğu unutulmamalıdır. ÇAKER, NATO ve Garp daha çok gün doğusu sınırını Türkiye’den Yunanistan’a vira etmek istiyor. Dedeağaç, ESIR amacıyla Balkanlara ve Karadeniz’e giriş kapısı olarak dahi görülüyor. Bunun, Türkiye’yi ve Türk Boğazlarını yanı başından çevreleme ve arama girişimi olduğu bile celi. Da Dedeağaç bundan sonra bire bir ABD bahir üssüne evrilmekte. Bu, Lozan dengesini de bozucu aynı girişim.

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı.

“TÜRKİYE ÇOK DİKKATLİ OLMALI”

ABD, Güney Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi’ne (GKRY) uyguladığı cebe ambargosunu 1 Ekim 2022’den itibaren lakırtı etmek için kaldırdığını açıkladı. Devir önemlidir, zira Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti yapı yıl dönümü (haddizatında 16 Ağustos olmasına rağmen) yerine kutladıkları tarihtir. Esasta bu ambargonun kaldırılması, İsrail’den Çipo Kümbet gelgel savunma sistemleri satın alacağını beyan etmesi ile örtüşmüştür, dikkatlerden kaçmaması müstelzim koca benzeri husustur. Olayı konjonktürel olarak değerlendirdiğimizde Yunanistan’ın saldırganlıkları, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısı, Dedeağaç’ta ABD bahir üssü yapılacağı haberleri ve birkaç hafta önce Suriye’bile BENDE’li generallerin PKK’lı teröristleri ziyaret etmeleri, yeniden ABD’nin ve Rusya’nın PKK’ya destek çıkması ve nihayetinde gelinen noktada GKRY’nin cebe ambargosunun kaldırılması nazik ayrımsız istifham işaretidir. Bu durumların ışığında görünen şudur; Türkiye’nin andıran bire bir zamanda çatışmaya çekilmesi ihtimali söz konusu. Ve bunun askeri anlamdaki harekat alanının şekillendirilmesi sürüyor. Türkiye’nin çok amma çokça dikkatli olması gereklidir.”

“YUNANİSTAN PROPAGANDASINI ARTIRACAKTIR”

Türkiye gazetesine konuşan Cihat Yaycı, Yunanistan’ın Türkiye’deki iletişim başkanlığı modeline eş bir bildirişim başkanlığı modeli kuracağına yönelik gelişmeleri de değerlendirdi. Yaycı, “Yunanistan diplomatik yollarla yürüttüğü matlup çalışmasını daha de kurumsallaşarak ve kuvvetlenerek Palikarya propagandasını artıracaktır” dedi.

Share: