60 ilçede elan ‘çocuk mülakat merkezi’ açılacak

TÜRE Bakanlığı’nca ölçülü icra yolu ile yavru teslimine akıbet veren uygulama kapsamında 60 ilçede elan yavru müzakere merkezleri açılacak.

Adalet Bakanlığı vasıtasıyla, ‘İcra ve İflas Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Ayrım Yapılması Hakkında Kanun’ kapsamında yavru teslimi ve çocukla zatî aksata kurulmasına ilişik düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin peşi sıra yavru ziyaret merkezleri kurulmaya başlandı. Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, önce namına Uşak’ta düzenlenen törenle 11 ilde pilot çocuk mülakat merkezlerini hizmete açtı. Bugüne büyüklüğünde 44 toprak ve 94 ilçe tevessül etmek için 138 gestalt hizmete açıldı. 215 dosyada çocuk teslimi gerçekleştirilirken, 2 bin 180 dosyada çocukla ebeveynler ortada ferdî pazar girmek üzere toplamda 2 bin 395 dosyada yavru teslimi ve ferdî muamele işlemleri gerçekleştirildi.

ÇOCUK KONUŞMA MERKEZİ AÇILACAK İLÇELERUygulama, erte itibariyle 60 ilçede henüz başlayacak. Besni, Gerger, Gölbaşı, Akseki, Gündoğmuş, Posof, Gölhisar, Tefenni, Buldan, Çal, Çameli, Kermen, Tavas, Dicle, Keşan, Karakoçan, Tekman, Şiran, Torul, Aliağa, Kiraz, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Cide, Bünyan, İncesu, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Tomarza, Yahyalı, Yeşilhisar, Sapan, Sulakyurt, Babaeski, Kaman, Mıcır, Karamürsel, Gördes, Kırkağaç, Sarıgöl, Ömerli, Datça, Yatağan, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı, Bor, Çamardı, Ulukışla, Akyazı, Ferizli, Hendek, Gürün, Saray, Tonya, Vakfıkebir, Çekerek ve Şefaatli ilçelerinde açılacak yavru teslimi merkezleri ile aynı 198’e ulaşacak.

Çocuk teslimi ve çocukla zatî münasebet kurulması işlemlerinde görev takanak uzmanlara, bala teslimi ve çocukla münasebet kurulması süreci ile ait online ve karşı karşıya eğitimler veriliyor. Uygulamanın, 2023 yılı Ağustos ayına kadar tekmil ülkede yaygınlaştırılması hedefleniyor. Çocukların yüksek yararı gözetilerek hayata geçirilen uygulamayla otorite hakkı namına verilmeyen fakat belirlenen takvime göre çocuğunu görme hakkı tanınan ebeveynler, icra dairelerine müracaat etmek zorunda kalmıyor. Ebeveynler adliyelerde kurulan adli destek ve kıygın hizmetleri müdürlüklerine ücretsiz kendisine başvurarak, belirlenen çocuk görüşme merkezlerinde çocukları ile görüşebiliyor.

Share: