İnönü Üniversitesine “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” verildi

Malatya İnönü Üniversitesi, Yükseköğretim Nitelik Kurulunca (YÖKAK) meri “Kurumsal Akreditasyon Programı” kapsamında akreditasyon belgesi almaya hak kazandı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Turgut Özal Kurultay ve Firez Merkezinde gerçekleştirilen doküman sunma töreninde, Türkiye ve Avrupa üniversitelerindeki akreditasyon sürecini anlattı.

Kar, YÖKAK’ın üç mefret görevi bulunduğunu aktararak “Bunlardan tıpkısı tanesi faziletkâr tedrisat kurumlarının aut değerlendirmesini yarmak. İkincisi denklik kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve tanınması süreçlerini uğrulamak. Üçüncüsü ise faziletli talim kurumlarında kalite güvencesi kültürünün içselleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını tedarik etmek. Tığ seçme ahit şurası rapor ediyoruz, üniversitenin kalitesinden üniversitenin kendisi sorumludur.” ifadesini kullandı.

Vali Hulusi Delice ise üniversitelerin denklik belgesi almasının eğitim açısından makro bulduğunu bildirdi.

Anadolu’ya serpilen üniversitelerin bahis konusu katkı sağladığını aktaran Delimsirek şöyle bitmeme etti:

“Eskimemiş üniversiteler dahi açılıyor ve bu şehirler elan bile gelişiyor. Gelişmeden kastım asla oradaki esnafın ocakçı değil. Esas heybetli olan şehrin kültürüne, ilmine, irfanına, medeni vasfına katkısıdır. Üniversitelerin bu katkılarının çokça altın olduğunu düşünüyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan bile belgenin üniversiteye kırnak olmasını arzu etti.

Anadolu Üniversiteler Birliği Dolaşma Başkanı ve Sivas Marifet ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Köle ise Temas kendisine yaptıkları faaliyetleri anlattı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise denklik ve kalitenin eğitimde ve gayrı süreçlerde çok önemli benzeri vakıa olduğunu aktardı.

Konuşmaların arkası sıra “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” Kar yoluyla Kızılay’a verildi.

Share: