30 almanak değirmende natürel un üretimi

Bitlis’in Güroymak ilçesinde bulunan ve Şalışlıoğlu ailesi tarafından işletilen değirmen, yöre köylerdeki ahali yoluyla da kullanılıyor.

30 yılı geride bırakan değirmen, ilçe merkezindeki çiftçilerin ve köylülerin kişi mahsulleri olan akdarı ve buğdayları öğüterek, un haline gelmesi için sorunsuz benzeri şekilde dönmeye devam ediyor. Güroymak kaza merkezinde Mehmet Şalışlıoğlu’na ilişik olan, yaklaşık 30 yıldır çalışan değirmen, yöre halkının birlikte kaymakamlık dışından üstelik alçak bent görüyor.

Bazı vatandaşlar darı ve buğdaylarını çekmek, bazıları ise işletmenin nasıl çalıştığını aktarmak için değirmenin yolunu tutuyor. Değirmende; Mehmet Şalışlıoğlu’nun ustalığıyla buğday, darı ve arpa gibi hububat ürünleri öğütülerek un elde ediliyor.

Mesleği babasından öğrendiğini söyleyen Mehmet Şalışlıoğlu, 30 senedir değirmencilik mesleğini sürdürdüğünü belirterek, “Değirmenimizde günde sayı farkı 300 teneke yapıt üretiyoruz. Un, köftelik ve dolmalık bulgur, rüşvet, tavuk yemi üretimi yapıyoruz. Ürünlerimiz 50 kilogramlık torbalarda 430 TL ile satışa sunuyoruz. Buğday akıbet zamanlarda pahalandığından hava üretimde sıklet yaşıyoruz. Eskiye göre satışlarımızda baya benzeri azalma oldu. Babamda kalma; bayağı üst 30 almanak geçmişi var. Ego, babamdan öğrendim bu mesleği. Biz elimizden geldiğince bitmeme ettirmeye çalışıyoruz. İnşallah bu şekilde devam ettireceğiz” dedi. – BİTLİS

Share: