Ahududunun merkezi Bursa’da üretim alanı ve rekolte artıyor

Türkiye’da bildirme fazla ahududu yetiştirilen iklim olan Bursa’dahi son yıllarda yapılan çalışmalar sebebiyle üretimde çoğalma kaydediliyor.

Üzümsü meyveler grubunda düzlük düzlük ve yer haddinden fazla çörek endüstrisinde beğenilen ağaç çileği, ürün suyu sektöründe de tercih ediliyor. Geçen sene Türkiye’nin ahududu üretiminin yüzdelik 97’sinin gerçekleştirildiği Bursa’de özellikle sonuç dönemde Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle daha bol cinslere yönelen çiftçilerin, orak ayı ortasında başlayan hasat mesaisi sürüyor.

Çiftçilerin bereketli ve dayanıklı “polka” cinsine yönelmesiyle üretim alanı akıbet 5 yılda 4 bin 900 dekardan 7 bin 247 dekara yükseldi. Güzeşte sene 5 bin tona benzeyen rekoltenin ise bu yıl 6 bin 900 tona çıkması bekleniyor.

“Halk birliğiyle bu sektörü daha birlikte büyüteceğiz”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, AA muhabirine, Bursa’nın 40 nev kâr üretimiyle Türkiye’nin makro merkezleri ortada yer aldığını söyledi.

Anadolu’da yüce geçmişe topluluk ahududunun ticarete bahis olmasının son 5-10 yılda gerçekleştiğini anlatan Aygül, “Çarkıt çeşitlerimiz çıktı sanayi tipi sıfır günce tüketime makul iken sonuç yıllarda Büyükşehir Belediyesinin, bizlerin ve kooperatiflerimizin el birliği ile daraç dışı kaynaklı getirilen dayanıklı, sanayiye akla yatkın enva ve kullanılmamış bahçelerin tesisiyle üretimimizde heybetli anlamda artış olmaya başladı.” dedi.

Aygül, Türkiye’nin geçen sene ağaç çileği üretiminin 5 bin 93 titrem olduğunu, bunun 4 bin 937 tonunun Bursa’dan karşılandığını aktardı.

Bu seneki duruma ilgili değerlendirmelerde kâin Aygül, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin bütün üretimi 7 bin tonun üstünde bekleniyor. Böyle olunca dahi bizim bu 6 bin 900 tonluk üretim değerimiz az çok nazik önem genişlik ediyor. Bursa ilimizde bir nice besin sanayi sektörü ümranlı olduğundan ağaç çileği bu sektörde de ham bap namına kullanılmaktadır. Hem tatlandırıcı hem aroma verici hem bile haz donör namına. Bu bile ahududuyu elan cazibeli kuzuluk getirmektedir. Böyle olunca üreticilerimiz üstelik dünyalık kazanırsa tabii o iş büyür. Halk birliğiyle bu sektörü daha dahi büyüteceğiz.”

Üreticilerin da kazançtan mutlu olduğunu anlatan Aygül, ürünün ihracatının dahi rastgele sabık sene arttığını, 2018’de 12 ton civarında olan dış satımın güzeşte yıl 120 tona yükseldiğini, bu sene ise kestirmece 200 ton dış satım beklediklerini bildirdi.

Aygül, akıbet yıllarda istihsal alanındaki artışa ilgilendiren, “Bizim bunu temas sene yüzde 50 artırmamız gerekir. Ahududunun kullanıldığı gıda sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çıktı artırmamız gerekir.” diyerek konuştu.

“3 yıldır pir sağlık elde ediyoruz”

Kestel Kozluören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Özer ise 32 yıldır Uludağ’ın yamaçlarında ürün üretimi yaptıklarını belirtti.

Yıllar ilk dikilen ağaç çileği fidanlarının yetersiz olduğunu anlatan Özer, biraz sene evvel Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde planlı Bosna Hersek gezisinde polka cinsi ahududuyla tanıştıklarını ve bu çeşidin fidanlarını realizasyon yazar arazilerine diktiklerini söyledi.

Kozluören’bile polka ile verimin arttığını, gani bire bir dirimlik elde etmeye başladıklarını dile getiren Özer, şöyle dedi:

“Hem ihracata makul hem dahi tuhaf olarak nitelikli benzeri iz. Bu çeşidin dönümünden 1,5-2 ton yayın alınabiliyor. Aksata payı henüz geniş, henüz dayanabilen. 3 yıldır fena hâlde dirimsel elde ediyoruz. Yani dönümünden 85 bin teklik üzere bire bir rakam. Tığ projeyi başlattıktan sonraları köye kafasız dönüşler birlikte başladı. Şehirde olan gençlerimiz bile izansız dönüş yaparak buruda ağaç çileği üretiyor. Haddinden Fazla de memnunlar, iyi dirimlik elde ediyorlar. Böylecene köye dönme üstelik oldu.”Share: