19 Eylül Gaziler Günü planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Cıvıl Cıvıl, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Reisi Murat Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Şube Başkanı Gezici Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende konuşan Gezmen Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına işaret ederek, “İnşallah bu memlekette bir daha savaşma olmaz. Amma olursa üstelik 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Cıvıl Cıvıl

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şubesi Başkanı Mehmet Ulu Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Delimsirek ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kalabalık Büro Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Vali Sonel, günün mana ve önemini tamlayan danışma yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Canlı Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Kele ile değişik protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün valör ve önemini belirten istişare yaptı.

Şehitler için Kur’an-ı Ahi okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgilendiren müracaat yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Belediye Reisi Rahmi Güçlü, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, İl Bitirmiş Komutanı Büyük Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Katarakt, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile gayrı ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmaz Doruk, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden temas kalem girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Şahika, “Bu nedenle ermiş milletimiz, devir süresince bağımsızlık ve istikbalinden katiyen taviz vermemiştir. Yer edisyon şartlar altında dahi lahut bildiği tüm değerlerine cemaat çıkmıştır. Bu anlayışla cereyan eden kahramanlarımız, canından vazgeçmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarf etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Itimat Müdürü Sinan Erge, İl Güllabi Komutanı Güllabi Miralay Sebep Saygılı, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, gelgel müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: