10 Ekim Katliamının Araştırılması Önerisi, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi: “Kargaşa ve Kandan Yeni Benzeri İktidar Ürettiniz”

Yıldırı örgütü IŞİD’in Ankara’bile yaptığı 10 Teşrinievvel katliamının araştırılmasına ilgili önergenin aracısız gündeme alınması önerisi, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. CHP Ankara Milletvekili Garaz Egemenlik, 2015 yılında yapılan iki umumi seçme ortada yaşananlara dikkat çekti ve AKP’lilere hitaben, “Hele de haziran-son teşrin ortada Türkiye’yi kaosa sürükleyerek oylarınızı açık artırma için gittiniz. İktidarınızı, kaybettiğiniz iktidarınızı, bu şekilde yeniden tahkim etme için gittiniz. Ayn yumdunuz; o kaos ve kandan sizler, kullanılmamış tıpkısı erk ürettiniz” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda zaman, HDP’nin 10 Ilk Teşrin 2015 tarihinde IŞİD’in Ankara Katar Garı’nın önünde düzenlediği deli dolu bomba saldırısının araştırılmasına ilişik önergesinin doğrudan gündeme alınması önerisi görüşüldü.

HDP İstanbul Mebus Mehabetli Kenanoğlu, önerge üzerine yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugünlere mevrut yola, Teşrinievvel 2014’teki Milli Düzenlilik kararları çerçevesinde alınan bire bir kararla gelinmişti ve o kapsamda 5 Haziran’bile Diyarbakır’dahi, 20 Temmuz’da Suruç’ta -bunların hepsi 2015’te oluyor- 10 Teşrinievvel’da Ankara Garı’nda, 20 Ağustos’ta da Antep’te katliamlar yapıldı. Tabii bu katliamlarla birlikte tıpkısı zamanda kırım girişimleri da yapıldı. Burada 10 Ekim haset ne oldu? Gaziantep’ten, elini kolunu sallayan bombacılar Ankara’evet, gar önüne kadar girdiler ve orada kendilerini patlattılar. Sonra hangi oldu? Bittabi kim orada zaruri güvenlik önlemlerinin alınmadığını görüyorduk, biliyorduk. Ego üstelik oradaydım, yani bunun tanıklarından birisiyim, 10 Ilk Teşrin 2015’te gar uğrunda kâin kişilerden birisiyim.

“AMBULANSLARIN GİRİŞİNİ ENGELLEDİLER”

Aşikâr seçme düzenlilik gücü yokken, polis güçleri yokken insanlar yaşamını yitirdikten sonraları, bomba patladıktan bilahare çabucak düzenlilik güçleri sağlıkçılardan, ambulanslardan geçmiş oraya irfan ettiler ve ambulansların gelişini engellediler. İlk ambulans, patlamadan 45 zaman sonra ancak gelebildi, alana girebildi ve aynı taraftan dahi yaralılara müdahale engellendi, doğal gaz sıkıldı ve basınçlı su çekinerek ilk yardım imkanları da engellenmiş oldu ve haddinden fazla sayıda kişinin ölümüne de sebebiyet verildi. Bu olaydan sonra, bu kişilerle ait, yani oradaki zaruri asayiş önlemlerini almayan, istihbarat bilgilerine karşın tedarik almayanlara alın değme sormaca açılmadı, her takip yapılmadı, gelişigüzel dava açılmadı. Antrparantez şöyle enteresan tıpkı şey var; Antep Nizip’te, katliamdan 10 ahit önce haddinden fazla iki canlı miktarda amonyum nitrat satın ahzetmek talip güç var, bu belirleniyor ve müddeiumumilik bununla ilgilendiren sormaca açıp, tetkik başlatıp bu emanet için Gaziantep Inanma Genel Müdürlüğü Terörle Idarehane Müdürü’ne diyor kim ‘Bu kişiyi araştırın’. Ki bu güç? Yakup Şahin. O dönem, Antep’ten Ankara’evet mevrut katillere, o bombacılara eskortluk eden araçtaki can Yakup Mecnunca; onları strateji fail. Amma ne oluyor? Yakup Delice’le ilgilendiren gelişigüzel araştırma, soruşturma yapılmıyor ama bu araştırmayı, soruşturmayı yapmayanlarla ait da seçme sormaca, kovuşturma bulunmayan. Hangi oluyor? Kırım esnasında ambulanslar gelmediği üzere orada, iki şerha polis yoluyla yaralıları hastaneye taşıyan insanlar, amme aracını gasp etmekten etraf yargılanıyorlar. Yani yargılananlar da yeniden mağdurlar oluyor.

“BABASININ BAŞINDA IHTIFAL ÖZNE YARGILANIYOR”

Değişik taraftan, babasının mezarı başında anma eden, birey müracaat özne insanlar hakaretten, terör propagandasından ve tıpkı sahte iddialardan aylarca, yıllarca mahkemelerde yargılanıyorlar.

Gelinen noktada Ankara Gar katliamı, tarihimizin gördüğü genişlik büyük vahşetlerden aynı tanesidir. Fakat davaları üstelik izlem ediyoruz, bu davalardan bile tek umut namevcut, çünkü aklık benzeri soruşturma, araştırı ve sevgili süreci yürütülmüyor. en son ülkü, 7 Ekim’da görüldü. O davaya katıldım ego ve orada, MİT’in tespitlerine göre IŞİD’in Türkiye sorumlusu, Türkiye emiri yerine bildik gönül Kasım Güler şunu itiraf etti. Şahit kendisine özlük söylediğiydi mahkemede, dedi ki ‘Biz o dönemde elimizi kolumuzu sallayarak Türkiye’ye giriş-çıkış yapıyorduk. Ben, 4 ya bile 5 defa Türkiye’ye giriş-yokuş yaptım. Sınırdaki güvenlik karakoluna vakit kaybetmeden vukuf veriyordum, o vukuf çerçevesinde de Türkiye’ye methal-huruç yapıyordum’. Bu ferah ferah geldi bu katiller ve insanlarımızı katletti.”

CHP Ankara Mebus Misyon Buyuru ise şöyle konuştu:

“Maatteessüf 10 Teşrinievvel Ankara Garı katliamı, bu toprakların ve insanlığın gördüğü bildirme cellat, bildirme kanlı, sunma gösterişli saldırıdır. Ama maalesef üstünden 7 yıl eski olmasına rağmen tığ, Ankara Garı katliamı ve saldırıyla ilgili lüzumlu yüzleşmeyi yapamadık. Hukuki proses savsatıldı. Arkadaşım bahsetti, tezyinî bire bir duruşma süreci, neymiş biraz IŞİD’li militan, IŞİD’li katil bu işi planlamış, yapmış kadar, gerçeklik sorumlulara uzanmayan bire bir türel süreç işletildi. Meğer bu katliamı planlayanlar, arkasında duranlar, ona politik destek verenler, orada bu bomba hazırlık edilirken Güvenlik’in bilmesine rağmen gereğini yapmayanlar, mülkiye raporlarına geçtiği kabilinden ‘Ayrımsız çevik yapılabilir’ istihbaratı alınmış olmasına rağmen önlem almayanlar, adeta bu katiller Ankara’ya koruma aracı eşliğinde gelirken hiçbir şey yapmayanlar suçlular amma maalesef mahkeme bunları görmezden geldi, duymazdan geldi.

“YARGILAMANIN ESAS SORUMLULARA UZANMASI GEREKİYOR”

Benzeri kıyacı düşünün. İki cömert; birisi Suruç katliamındaki bombacı ve bu can beceri strateji altında, esasen ‘Ankara emiri’ dedikleri İlhami Balı’yla sonsuz görüşüyor, o bile ustalık strateji altında amma onlar hakkındaki hiçbir tape kaydı mahkemeye getirilmedi. Oysa İlhami Balı, firari sanık, 2016’üstelik oysa Konya Cihanbeyli Devlet Hastanesi’nde, aranıyorken seçme nasılsa tedavi edilmiş. Baktığınız zaman bu kırım, devletin içindeki iz odakların birilerinin bilgisi, ilgisi ve ihmali sonucunda gerçekleştirilmiştir. Zımnında biz, bu mahkeme sürecini yarım sayıyoruz, yarım buluyoruz ve bu yargılamayı bezemeli buluyoruz. Bu nedenle yargılamanın kesin kaynak sorunlara ve suçlulara uzanması gerekiyor. Çok henüz önemlisi ihvan, AKP iktidarı o günlerde IŞİD’e ‘IŞİD’ diyemiyordu ve o günkü dış politikanız, Suriye politikanızın bire bir gereği adına dahi sınırlarımızın kevgire çevrilmesine izin verdiniz. O günkü ‘kıyacı’ diyemediğiniz IŞİD saldırganları, ‘cihatçı, savaşçı’ adı altında istedikleri kabilinden Türkiye’ye girip çıkıyorlardı. Hatta yaralandıklarında Türkiye’da hastanelerde otama görüyorlardı.

“KARGAŞA VE KANDAN YENİ BİR İKTİDAR ÜRETTİNİZ”

Alelhusus birlikte haziran-kasım beyninde Türkiye’yi kaosa sürükleyerek oylarınızı açık artırma için gittiniz. İktidarınızı, kaybettiğiniz iktidarınızı bu şekilde esasen tahkim etme için gittiniz. Ayn yumdunuz; o kargaşa ve kandan sizler, bakir aynı nüfuz ürettiniz.”

Araştırı önergesinin doğrudan gündeme alınması önerisi, yapılan oylamada AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Share: