Bakan Kederli ‘Türkiye’de Güçsüzlük Profili’ araştırması yapacağız

Vekil Izdıraplı: ‘Türkiye’da Yetersizlik Profili’ araştırması yapacağız

AİLE ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Su Üzüntülü, “Türkiye’birlikte Zayıflık Profili araştırması yapacağız. Bu araştırı ülkemizde ilk kez yapılacak, geleceğe yansıması çok cesim olacak. Türkiye’üstelik yetersizlik alanındaki politikalarımıza yön verecek verilere ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Deniz Izdıraplı, Ankara’bile ayrımsız otelde düzenlenen, ‘Yaşlılık’ temalı 4’üncü ‘Akademi Buluşmaları’na katıldı. Vekil Kederli, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’bile 65 yaş üstü kişilerin oranının 1990 yılında yüzde 4,3, 2021 yılında ise 2 katından aşkın artarak yüzde 9,7’ye çıktığını söyledi. Izdıraplı, yaşlı zat oranında serencam 30 yıldaki artış ayn önüne alındığında, 2030 yılında Türkiye’de yaşlı insan oranının yüzde 12,9’a çıkmasının öngörüldüğünü belirterek, “Doğurganlık oranında üstelik benzer tıpkı tabloyla cebin karşıyayız. 1990’dan 2021’e Türkiye’dahi doğurganlık oranı 3,1’den 1,7 seviyesine düştü. Bu format, doğurganlığın nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10’un altında kaldığını göstermektedir. Umumi anlamda baktığımızda, son 30 yılda yaşanan isim yapısındaki değişim tıpkı şekilde bitmeme ederse genç şahsiyet oranının 2030’dahi yüzde 14’e düşmesi beklenmektedir. Nedeniyle nüfusun yaşlanmasına yönelik bir gündemimiz var ve bugünden bu süreci planlamamız gerekiyor” dedi.

‘500 BİNİ AŞKIN ENGELLİ VE YAŞLI İÇİN IFA YAPIYORUZ’

Toplumun gelişigüzel bireyi gibi yaşlıların birlikte ferdî alanını genişletmek üzere icraat yürüttüklerini belirten Icra Vekili Izdıraplı, “Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını ayn uğrunda bulunduruyoruz. Deli Dolu ve sağlıklı ihtiyarlama bakışını destekleyecek ayrıntılı hizmetler geliştirmekteyiz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına uygun bakım modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz. Çocuk, karı, engelli, buğulanmış yahut içtimai yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailesinin yanı sıra kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye dönük üretiyoruz. Bu kapsamda 500 bini aşkın engelli ve buğulanmış vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz. 2016 yılından itibaren ‘Yaşlı Bindi Programı’nı uygulamaya geçirdik. Öz öz bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimiz evinde, içtimai çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Biz de onların günlük hayatlarını idame ettirmelerini kolaylaştıracak hizmetler sunuyoruz” diye konuştu.

‘KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ HİZMETLERİN İYİLEŞTİRİLMESİNİ AMAÇLIYORUZ’

Yaşlılara, aileleri veya bakım verenleri eğreti olarak bakamadığı durumlarda içtimai hayatlarını aksatmayacak analizör ürettiklerini vurgulayan Yanık, “Bu anlamda toplumsal yapımıza da akıllıca hizmet hizmetlerini haddinden fazla kebir görüyoruz. Bu modellerimizi hem yaygınlaştırmak hem da pekiştirmek amacıyla projeler yürütüyoruz. Bu projelerimizden birisi ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Arızi Siper ve Uluslararası Dulda Altındaki Kişilerin Içtimai Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’. Bu projeyle yavru, eş, engelli ve nemli erat başta almak amacıyla hem Türk vatandaşlarına hem birlikte eğreti ve uluslararası esirgeme altındaki bireylere yönelik koruyucu ve yasaklayıcı hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Projeyle buğulanmış bireyleri ve bakım veren ailelerini destekleyerek sülale birlikteliğinin güçlendirilmesi ve nemli refahına katkıda bulunulmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKEMİZDE İLK POSTA YAPILACAK’

Canlı yaşlanmayı esermek ve yaşlı haklarını yükseltmek için ‘2030 Ihtiyarlama Vizyon Belgesi’ ve gösteri planını hazırladıklarını söyleyen Yanık, “Yaşlılık alanındaki politika ve hizmetlerimizi yaş ve cinsiyet temelinde ayrıştırılmış veriye dair aynı yaklaşımla gerçekleştirmeye önem veriyoruz. Bu çerçevede yapmış olduğumuz birçok araştırı var. Bunların birlikte Türkiye’de Yaşlılık Profili araştırması da yapacağız. Bu araştırı ülkemizde ilk kez yapılacak, geleceğe yansıması çok oylumlu olacak. Araştırmayla Türkiye’dahi ihtiyarlık, yaşlanma hızı, yaşlılığa mecbur sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları kabil yetersizlik alanındaki politikalarımıza taraf verecek verilere ulaşmayı hedefliyoruz. Millî ihtiyarlama politikamız doğrultusunda, cümle hizmetlerimizi nüfusun değişik ve mütebeddil ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde geliştirmek amacındayız” dedi.

Share: