1. Arsıulusal Yeşilova-Salda Geri Inkılap, Mekân ve Nutuk Çalıştayı başladı

Burdur’da planlı 1. Uluslararası Yeşilova-Salda Düşüncesiz Inkılap, Kasaba ve Müzakere Çalıştayı’nda Salda Gölü’nün dünü, bugünü ve yarını ele alınacak.

Burdur Valiliği, Yeşilova Kaymakamlığı ve Iye Danışma Birliğince güçlükle dışında bile katılımcıların olduğu 5-9 Teşrinievvel tarihlerinde gerçekleştirilen çalıştayın açılışı törene katılan Vali Büyük Arslantaş, ” Türkiye’nin Maldivleri” yerine mezkûr Yeşilova ve Salda Gölü üzere ayrımsız araya geldiklerini söyledi.

Yeryüzü cennetlerinden biri olan Salda’nın NASA araştırmalarına göre Mars’ın strüktürel özelliklerini barındıran dünyadaki iki yerden biri olduğunu tamlayan Arslantaş, üniversitelerin ve NASA malumat insanlarının araştırı faaliyetlerinin bitmeme ettiği Salda’nın saf yapısı ve güzelliğiyle dünyanın incisi konumunda olduğunu vurguladı.

Arslantaş, bu eşsiz katıksız hazinenin varlıklarının ve güzelliklerinin dilden dile yayılmasıyla bölgenin sonuç dönemde turizm faaliyetleri hususunda yeryüzü haddinden fazla görüşme edilen natürel alan olduğunu anımsattı.

???????Gölün parçalanmamış dinamiklerinin yarınlara taşınması, barındırdığı coğrafyası ile katıksız hayatın bozulmaması ve ati nesillere aktarılmasında farkındalık oluşturulması yerine çalıştayda benzeri araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını bildiren Arslantaş, şöyle konuştu:

“Bölgemizde çabucak gelişen turizm faaliyetlerinin güzelliklerinin yansıması kendisine fotoğrafçılık, ski, kırıcı sporları ve diğer bir nice spor alanlarının geliştirilmesi, lavanta bahçelerinin ve endemik bitki türlerinin korunması ve bütün alanların yapısına uygun olacak biçimde geliştirilmesi yerine bu çalıştayın devamını ve eş etkinliklerin artmasını yürekten rica ediyorum. Bu etkinliklerin bölgemizde arsıulusal benzeri üne mülaki Salda’nın dünyaca tanınmasına ve korunması vasıta olacağından eminim. Bu natürel güzellikleri atamızın mirası namına değil, çocuklarımızdan aldığımız gönül adına görmemiz gerektiğini bilmeli ve ona göre yapmak zorunda olduğumuzu hatırlatırım.”

Ilbay Arslantaş, aktiflik üzere ilçeye gelen 30 heykelci ve ressamın hafta sonuna kadar Cumhuriyet Meydanı’nda hareketli takat sınırı sergileyeceğini sözlerine ekledi.

Resim performansları, halk oyunları ve topluluk gösterisinin sergilendiği açılış törenine, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyap Korkmaz, Yeşilova Kaymakamı Fazilet Yenisoy, Yeşilova Şehremini Seçkin Şenel üstelik katıldı.

Share: