Vekil Bilimci, sayıları 2 milyonu bulan staj mağdurları için çalışmalara başlanacağını duyurdu

Yıllardır mağduriyetlerini dile getiren EYT’liler üzere yapılan icraat bitmeme ediyor. EYT’lilerin sorunlarının Mabeyin ayında masaya getirilerek çözülmesi bekleniyor. Değişik yandan masada staj mağdurları içre bir aranjman olacağı ifade edildi. Hem EYT hem dahi staj mağdurları üzere yapılan düzenlemelerin Ev 2023 tarihi ile bu arada yasalaşması bekleniyor.

STAJ MAĞDURLARI İÇİN DÜZENLEME YOLDA

Staj yaptıkları çağ sigortalılık süresine dahil edilmeyen kişilerin sorunlarının çözülmesi üzere lüzumlu icraat yapılacağı açıklandı. Sayıları 2 milyonu bulan mağdurlar yapılacak olan düzenlemeyi bekliyor. Bakan Bilgin, stajda afiyet sigortasının yapıldığını ancak emeklilik sigortasının yapılmadığını rapor ederek “Haddinden Fazla sakat bir düzenleme. Bu konunun yeniden ele alınması gerekiyor. Ben bu konuda tıpkısı faaliyet yaptırıyorum. Bunun sonuçları hangi olur? EYT kapsamında birlikte bunu değerlendirmek gerekir” sözlerini kullandı.

Şu zaman var olan kanuna göre; staj süresi boyunca emeklilik için borçlanılamıyor. Bu durumda dahi geçen süre tekaütlük adına katılamıyor. Yıpranmamış çalışmaların böylece sabık sürenin tekaütlük günlerine katılması amaçlanıyor.

EYT’LİLER İÇİN HAL AŞAMASINA GELİNDİ

Kısa müddet ilk açıklama işleyen Bilimci, “Çalışmamız serencam aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Boşluk ayında tıpkısı basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız ustalık kendisine bitti, Cumhurbaşkanı’mıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanı’mızla paylaştıktan bilahare onu Meclis’e irfan ettiririz.” sözlerini kullandı.

Düzenleme, Ilkgüz 1999 yılından ilk sigortalı olan fakat bu tarihte yapılan yasa değişikliği ile mağdur olan kişileri kapsıyor. Bu tarihte tekaütlük amacıyla gözyaşı şartı getirilmiş; Eylül 1999 yılından önce sigortalı olanların bekledikleri tarihte zor olmalarının önü tıkanmıştı. Yıpranmamış düzenleme ile sorunun çözümü amaçlanıyor.Share: