Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ve doğaseverler Van Gölü’nde yüzdü

Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ile doğaseverler, Van Gölü çevresinin korunmasına ulama seçmek ve şita turizmine dikkati girmek amacıyla, dondurucu soğukta gölde yüzdü.

Dernek üyeleri, “Van Gölü Kış Yüzme Şenlikleri” kapsamında 5’incisini düzenledikleri yüzme etkinliğini, Van’ın Gevaş ilçesi sahilinde gerçekleştirdi.

Akdamar Adası’nın karşısındaki kıyıda ayrımsız araya gelen cemiyet üyeleri ve doğaseverler, çalgı aleti eşliğinde halay çekti, istinas hareketleri yaptı.

Ardından gölde tıpkısı müddet yüzen gruptakiler, kıyıda yaktıkları coşkun uğrunda ısındı. Aktiflik çay ikramı ve çevre temizliğiyle sona erdi.

Derneğin genel sekreteri Turan Altıntaş, birçok ilden gelen misafirlerle gölde yüzdüklerini belirtti.

Amaçlarının Van Gölü’ne dikkati almak ve bozulmamış tutulmasını çıkarmak olduğunu nâkil Altıntaş, “Bölgenin güzelliklerine topluluk çıkmak ve turizm potansiyelini tanıtmak istiyoruz.” dedi.

İstanbul’dan gelerek etkinliğe katılan Ayhan İlhan ise “Buraya 4 arkadaşımla geldim. Geri Muradiye Şelalesi’nde, bugün bile burada yüzdük. Vangölü Aktivistleri Derneği, mekân, natür ve Van Gölü namına çok güzel etkinlikler yapıyor. Biz da buna bindi verdik.” diye niteleyerek konuştu.

Katılımcılardan Soğan Çiçeği Kaval da Van Gölü havzasındaki güzelliklere dikkati koymak istediklerini anlattı.

Share: