Van’da vatandaşlar içki bağışı noktalarında su oluşturdu

Van’da, tarz üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,7 büyüklüğündeki depremin peşi sıra çağ ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan noktalarda su oluştu.

Cumhuriyet Caddesi’nde henüz önce kurulan dürü tırına gelenler, sarsıntı bölgesindeki içki ihtiyacının karşılanmasına yardım arz etmek için sıraya girdi.

Van Kızılay Dem Armağan Merkezi’nde görevli Dr. İskender Suphani, AA muhabirine, merkezlerine yüzlerce kişinin nefes bağışında mevcut olmak için geldiğini söyledi.

Stok sıkıntılarının bulunmadığını belirten Suphani, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız nefes ödeme merkezlerimizde yoğunluk oluşturdu. Yer ilçelerden birlikte gelenler var. Bağış için gösterişli rica oldu. Günce dem bağışlarımız bitmeme ediyor. Zaman bağışında devamlılık önemlidir. Rastgele şeye hazırlıklı olabilmemiz hesabına cemi vatandaşlarımızı buraya bekliyoruz.”

Vatandaşlardan Tuana İrem Yıldız ise koku bağışında yatmak amacıyla merkeze geldiğini belirterek, “Depremi daha evvel tığ birlikte yaşadık. Onları haddinden fazla mebzul anlıyoruz. Çok üzgünüz. Depremzedelere yardımcı olmak istiyoruz. Elimizden şu dakika kan bağışında bulunmak geliyor. Tanrı yardımcIarı olsun.” diye niteleyerek konuştu.

Diş hekimi Melik Türk de yer sarsıntısı bölgesindeki vatandaşlara korumak istediklerini bildirerek, “Haddinden Fazla üzgünüz. Milletçe birbirimize ihtiyaç duyduğumuz ayrımsız zamandayız. Koku bağışında bulunarak bindi olmaya çalışıyorum. Depremi zihayat herkese Cenabıhak müzaheret etsin. Yaraların sunma bodur sürede sarılmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Esnaf Meram Dinli, “Üzüntümüz çok. Eksiksiz Türkiye’ye önceki olsun. Bire Bir sıkıntıyı biz de yaşadık. Haddinden Fazla pres bire bir genişlik. Allah bir henüz böyle acıları yaşatmasın. Kan bağışında bulunarak destek olmaya çalışıyoruz. İnşallah benzeri faydamız peki.” dedi.

Share: