Uğraşı kendisine başladığı ahşap oymacılığı mesleği haline geldi

Uğraşı kendisine başladığı ahşap oymacılığı mesleği haline geldi

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta kamudan tekaüt olan 73 yaşındaki benzeri kişinin hobi yerine başladığı ahşap oymacılığı mesleği haline geldi.

Tarihi Demirciler Çarşısı’nda özlük dükkanında sandalye, sekmen, fırın kürekleri, maketler, çocuk oyuncakları özne, 17 yıldır ahali emeği ayn nuru ürünlere devam ettiğini belirten 73 yaşındaki Mustafa Tanır, hobi kendisine başladığı mesleğini yorulmadan ve yılmadan bitmeme ettiriyor.

Dikme kokusunun kendisine hakkaniyet verdiğini söyleyen Tanır, “Ego kamudan emekliyim. Kamudan mütekait olduktan sonraları bu işe hobi yerine başladım. Ağaç kokusunu seviyorum. Çocukların eğlencesi amacıyla uğraşı oyuncaklar yaptım. Meni fıtığı rahatsızlıkları üzere sandalyeler yaptım. ve hala bu işte bitmeme etmekteyim. Ağaç kokusu bana gerçek veriyor. Ongun kokusunu duymadığım ahit olmuyor. Sabahleyin gelirim, sobamı yakarım işimin başında olurum” dedi.

Tanır, “Buraya gelen geçen arkadaşlarla çayımızı, kahvemizi içeriz. İşimiz olduğunda de işimizi istekle yapıyoruz. Yaşımda ilerledi. Bu yaştan sonradan ego evde oturamam. Emekliliğin tadını derk etmek amacıyla her dönme hisse senedi yerime geliyorum. Zor ümera evde oturmasınlar. Gezsinler, dolaşsınlar, yürüsünler. Ufak üstelik olsa bir şeylerle uğraşsınlar. Evde benimsenmek insanı rahatsız ölçü. Ahşap üstüne Sandalye, sekmen, fırın kürekleri, hobi amaçlı maketler, yavru oyuncakları hangi isterlerse onu yapıyorum.15- 16 yıldır bu işi yapıyorum” ifadesini kullandı.

Share: