Türkiye’de 10 ayda 17 bin zelzele meydana geldi

Afet ve Evgin Uzanım Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, mevki genelinde yılbaşından bu yana meydana mevrut kestirmece 17 bin depremin 2 bininin serencam aynı ayda yaşandığını söyledi.

Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’dahi Şimal Rum, Şarki Rum ve Iye Bölgesi Graben Sistemi kalkmak üzere 3 temel fay hattı ile 485 etkili fay bulunduğuna dikkati çekti.

Aktif fayların, Türkiye’nin az daha gelişigüzel noktasında deprem riski oluşturduğunu vurgulayan Sezer, bunların hepsinin 5 ve beden büyüklükte yer sarsıntısı üretme potansiyeli olduğunu belirtti.

Sezer, Türkiye’birlikte yılda sayı farkı 24 bin deprem olduğunu aktararak, “2022’da, bugüne kadar 17 bin civarında ve akıbet bir ayda 2 binin üstünde sarsıntı ölçümlemesi yapıldı. O dahi bu coğrafyada depremlere hangi kadar maruz kaldığımızı gösteriyor.” dedi.

“Bilcümle illerimizde 1443 zelzele istasyonumuz var”

AFAD’ın hem Türkiye hem de komşu ülkelerdeki depremleri yargılama adına izlem ettiğini belirten Sezer, “Bütün illerimizde 1443 yer sarsıntısı istasyonumuz var. Avrupa’de istasyon sayısı bakımından 2’nci sıradayız. Çok etken şekilde ölçümlemeleri yapıyoruz. Bizim hareket izlem yerimiz var. Orada da arkadaşlarımız 7 dönme 24 saat mücahede ve çözümlemeler yapıyor. Anlık namına herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Kent merkezinden aktif fay sabık ülke sayısı 24

AA muhabirinin AFAD’dan edindiği bilgiye göre, Kuzey Rum Kırık Hattı ile Veli Bölgesi Çöküntü Hendeği Sistemi üzerinde 6’şar, Şark Küçük Asya Kırık Hattı’nda 4 ve gayrı faylar üzerinde 8 kalkmak amacıyla 24 ilin doğrudan şehir merkezinden çalışkan kırık geçiyor. Antrparantez 80’den fazla kaza bile direkt çalışkan kırık hatları üzerinde bulunuyor.

Bu iller Aksaray, Entelektüel, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

Kuzey Anadolu Fay Hattı, Küçük Asya’yu uçtan uca sarıyor

Toplam uzunluğu 1200 kilometre olan Şimal Anadolu Fay Hattı, doğuda Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayıp batıda Saros Körfezi’hangi kadar uzanıyor.

Gün Doğusu Anadolu Kırık Hattı’nın üstelik Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi beyninde kestirmece 400 kilometre uzunluğu bulunuyor.

Ege Bölgesi Çöküntü Hendeği Sistemi olarak adlandırılan kırık sistemi ise Batı Rum’dahi kestirmece 120 bin kilometrekarelik alanda yer alıyor.

Yılbaşından beri 4 ve gövde büyüklükte 128 zelzele yaşandı

Türkiye’de akıbet tıpkısı ayda meydana mevrut 2 bini fazla depremden 13’ü, 4 ve beden büyüklükte oldu. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 11 Ekim’üstelik yaşanan depremin büyüklüğü ise 5,1 adına kayıtlara geçti.

Yılbaşından bu yana yaşanan kestirmece 17 bin depremin 128’i, 4 ve vücut büyüklükte meydana geldi. Bu büyüklükteki depremler genellikle Iye Bölgesi, Şark Anadolu Fay Hattı ve Gün Doğusu Anadolu Bölgesi’nde Bingöl, Erzurum, Kars ve Van civarında yoğunlaştı.

Antrparantez Türkiye ve mail çevresinde 1900’den bugüne büyüklüğünde 6,5 ve cisim büyüklükte 85 sarsıntı meydana geldi. Bunlardan 20’si ülkede alçak duygusal ve para kaybına bozukluk oldu.

Share: