Türk Gelgel Kurumu, kurumsal sığa geliştirme çalıştayı düzenledi

Türk Gelgel Kurumunun (THK) kurumsal kapasiteyi yükseltmek için düzenlediği 3 günce çalıştay, “Yeni ufuklara makul güvenle” temasıyla başladı.

THK’den yapılan açıklamaya bakarak, THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya, Milli Kütüphane’de gerçekleştirilen çalıştayda kurumun faaliyetlerini anlattı.

THK bünyesinde değişik amaçlarla geçer tayyare, helikopter, planör ve palavra atılmak için 108 hava aracı bulunduğunu belirten Kaya, THK Genel Sekreterlik ve Yönetmenlik kadrolarının tahrip edilerek şubelerde yalınlaşma yapıldığını bildirdi. Kayaç, “305 personel azaltması yapılmıştır. Cankurtaran helikopterlerin hizmet işlemi Isparta’dan Ankara’ya alınarak dümen, ameliyat ve geri hizmet giderlerde mutluluk ve tasarruf sağlanmıştır. THK Teknik AŞ’nin evgin akça ihtiyacı El Bankasından 1,5 milyon lira cesaret kullanılarak bertaraf ve cesaret ansız ödemesi yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Kayaç, yunak gelgel balonu operasyonları kapsamında eskimiş 20 şahsiyet 4 balonun reklam, sponsorluk ve hisse senedi karşılığı 28 şahsiyet olanlarla yenilendiğini, kuruma ilişik havaalanlarının henüz çağdaş ve güvenilir hale getirilmesi için icraat ve iş birliği protokolleri yapıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının orman yangınlarıyla açıktan uğraş ihalesine gelişim ortaklığı yerine iştirak sağlandığını tamlayan Kayaç, şunları kaydetti:

“50 helikopterlik kısmın ihalesi kazanılarak operasyonlar yürütme edilmektedir. 2020 yılında 2 sayı ve 2021 yılında 3 sayı Beriev BE-200 Moskof uçağı hareket ortaklığı eliyle kiralanmak suretiyle açıktan ateş söndürülmüştür. Ayrıca THK Gökçen İktisadi İşletme yerine 16 hararet itfa helikopteri ile 2021 yılında Orman Umumi Müdürlüğüne hizmet sunulmuştur.”

Share: