TELEVİZYONDA GÖRDÜĞÜ ARONYANIN ÜRETİMİNİ YAPIYOR

BURDUR’dahi eczacı teknisyeni İzel Tonkaz Bekar (28), dededen kalma arazilerde babasıyla aronya yetiştiriciliği yapıyor. Bekar, Bu yıl ilk yılımız ve beş altı de olsa hasat yapmaya başladık. Bu bitkinin dikim alanını çoğaltmayı düşünüyorum dedi.

Burdur’dahi eczacı teknisyeni yerine etkin İzel Tonkaz Bekar, göstergeç izlerken gördüğü aronya bitkisini yetiştirmeye karar verdi. Tıpkı yandan etkin İzel Tonkaz Bekar, özge taraftan dahi babası ile gelişigüzel fideleri hazırlık ederek, Afyonkarahisar’ın Çığrı köyü ve Burdur form Akyaka köyündeki tahminî 5 dönüm araziye aronya bitkisi dikti. İzel Tonkaz Bekar, Aslen Afyonkarahisar Çığrı köyünden olup Burdur’üstelik tevakkuf etmekteyim. Burdur da bire bir eczanede kalfa adına çalışıyorum. Köyümüzde dededen kalma arazimizde ve Burdur Akyaka köyündeki arazilerimizde babamla gelişigüzel aronya bitkisi yetiştirme kararı aldık. Zat imkanlarımız ile fidanlarımızı hazırlık ettik. Bu sene ilk yılımız ve az bile olsa hasat yapmaya başladık dedi.

İlerleyen yıllarda artık ürün alacaklarını durum ettiklerini tamlayan Bekar, Bu bitkinin dikim alanını çoğaltmayı düşünüyorum. Araştırdığım kadarıyla aronya bitkisi kanserle mücadele, vücutta bulunan zararlı antioksidanlara karşı cenk vermesi dolayısıyla seçme ahit aranan ve gerekseme duyulan tıpkısı semere bitkisi. Yetiştirdiğimiz ürünlerde hiçbir şekilde tarımsal ilaç kullanmıyoruz. Herhangi Bir hafta sonu babamla gelerek sulama yapıyoruz. Değme fidana kadın eli değdi. Tarımın Türkiye’de çokça büyük benzeri yeri var. Biz, tarımı geliştirip, çeşitlendirmek istiyoruz diyerek konuştu.

Share: