TBMM’de 2 haftalık yoğun iş

TÜRKİYE Büyük Ulus Meclisi (TBMM), tarımsal üretime ait tensikat içeren yasa teklifi, 7’nci Egemenlik Paketi, Hareket Araştırma Komisyonu çalışmaları, geçici işçilerin kadroya alınması düzenlemesi ve Finlandiya’nın NATO üyelik protokolünün onaylanması amacıyla 2 hafta elan çalışma yapacak.

TBMM, 14 Mayıs’ta yapılacak ‘Reisicumhur ve 28’inci Ahit Saylav Genel Seçimi’ dolayısıyla izlence değişikliğine gitti. 2 haftalık izlence kapsamında yasama faaliyetlerine pazartesi başlanıp hafta sonu da karışma edilerek bitmeme edilmesi kararlaştırıldı. Buna bakarak; ‘Orman Kanunu ve Bazen Kanunlarda Mübayenet Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin, pazartesi günü Umumi Asamble’dahi görüşmelerine başlanacak. kanun teklifi, tarımsal üretimin planlanması, gıda güvencesi, güvenliğinin sağlanması, verimliliğin artırılması, çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin tesisine yönelik düzenlemeler öngörüyor.

7’nci Hüküm Paketi; ‘İcra İflas Kanunu ve Gâh Kanunlarda Farklılık Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ da Umumi Asamble programında meydan aldı. 21 kanunda farklılık öngören kanun teklifi, çocuğu parasız annelere yürütüm ertelemesi, kirada arabuluculuk zorunluluğu ve uyuşturucuyla mücadelede sakil cezalar verilmesini içeriyor. HAREKET KOMİSYONU Kahramanmaraş merkezli hareket felaketinin tam boyutlarıyla araştırılması amacıyla kurulan Yer Sarsıntısı Araştırma Komisyonu, pazartesi gününden itibaren çalışmalarını yürütecek.CHP’nin gündeme getirdiği balıkçıların sorunlarının tamlık yönleriyle araştırılması için Meclis araştırı komisyonu kurulmasına ait takrir, pazartesi haset Genel Asamble’birlikte görüşülecek.GEÇİCİ İŞÇİ DÜZENLEMESİ AK Parti aracılığıyla, geçici işçilerin kadroya alınması ve gâh kanunlarda değişiklikler yapılmasını öngören kanun teklifinin hazırlıklarına başlandı. 2 haftalık süreçte, söz konusu kanun teklifinin TBMM gündeminde kayran alması bekleniyor.MİLLET İTTİFAKI PARTİLERİNİN NAMZET KARARLARICumhurbaşkanı seçiminde, AK Fırka ve MHP gruplarının adaylarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu kararlaştırmasının ardından, Ulus İttifakı’ndan TBMM’dahi grubu kâin CHP ve İYİ Parti’nin bile adayları için takım kararı alması bekleniyor.

Öte yandan; Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle TBMM’ye gönderilen, Finlandiya’nın NATO’ya katılımına ilgili protokolün onaylanmasına dayalı kanun teklifinin, önceki Dışişleri Komisyonu, peşi sıra da Umumi Kurul’birlikte görüşülmesi bekleniyor.

Share: