TBMM Umumi Oturmuş toplandı

TBMM Genel Müesses, Meclis Başkanvekili Çap Adan’ın başkanlığında toplandı.

Oturumun başında, MHP Ankara Mebus Mevlüt Karakaya “Ankara’nın sorunları”; CHP Malatya Saylav Iye Ağbaba “Malatya’nın sorunları” ve YANLIŞSIZ Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kayaç “Osmaniye’nin el oluşunun yıl dönümü”hangi ait ruzname dışı konuştu.

Mevlüt Karakaya, Anayasa’nın değiştirilmesinin öneri edilemeyeceği maddelerine değinerek, Cumhuriyet’in şekli, yapısı ve çerçevesine dikkati çekti.

Son zamanlarda bu alanlarda gabi olaylar, et kafalı açıklamalar, bilinçsiz duruşların olduğunu tamlayan Karakaya, şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En büyük eserim’ dediği ve Türk gençliğine hayat ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin bünye felsefesinin esas unsurlarını temizlemek, bina taşlarını yerinden bölmek isteyenlerle alay malay olup peşi sıra ‘Biz Atatürkçüyüz’ etmek ayrımsız şuursuzluk münhal değil de nedir acep? Türk milletinin birliğine, dirliğine ve bütünlüğüne kastedenlerle bire bir cephede baş başa gelip takiben ‘Biz milliyetçiyiz’ demek bire bir ahmaklık manasız değilse nedir acep? İnsan kanı akıtan gaddar sürülerine arka çıkıp bilahare bile barıştan, kayırıcı hakkından bahsetmek hainlik değil de nedir acep? Hep tuttuğu safta ötme ettiği sözlerin farkında olmalıdır. Ankara merkezi hükümettir ve Atatürk’ün dediği kabil ilelebet hakeza kalacaktır.”

CHP Malatya Saylav Ağbaba ise Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya gezisinde sokaklara asılan afişlerin ücretlerinin vatandaşlardan toplanan vergilerle ödendiğini, bu vergilerle AK Tümen’nin reklamının yapıldığını öne sürdü.

Kayısı üreticilerinin sorunlarına değinen Ağbaba, kayısı ayak tabanı çalım fiyatının daha açıklanmadığını, çiftçilerin sulama sorununun devam ettiğini kaydetti.

DOĞRU Tümen Osmaniye Mebus Kaya birlikte seçim bölgesi Osmaniye’nin tarihî, politik ve kültürel önemini anlattı. Kayaç, Osmaniye’ye esenlik, terbiye ve başka alanlarda yapılan yatırımlara değindi.

“Ağızsız devrimler yaptık”

TBMM Umumi Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra ekip başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Fırka Grup Başkanvekili Erhan Mahirane, İYİ Parti’nin kuruluşunun 5. yılına girdiklerini belirterek, bariyerleri devire devire, milletin yüreğinde kayran alarak hararetli tıpkısı siyasal konuma geldiklerini söyledi.

MHP Kol Başkanvekili Muhammed Uzun Bülbül, PKK ve Asala terör örgütlerinin saldırılarında martir olanları rahmetle andı.

HDP Kadro Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Ankara’üstelik gazetecilerin gözaltına alındığını ve işkenceye maruz kaldıklarını argüman etti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamalarında herkesin alay malay akıntı etmesi gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet’in esas hedefinin eğitim ve kalkınma olduğunu nâkil Özkoç, Cumhuriyet’in ilk yıllarında 50’ye mail fabrika kurulduğunu, AK Fırka’nin 20 yıllık iktidarında celal namına yegâne bire bir üretimevi açamayanların Cumhuriyet’i karalamaya çalıştığını öne sürdü.

YANLIŞSIZ Tümen Takım Başkanvekili Muhammet Emniyetli Akbaşoğlu üstelik 29 Ekim’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. yıl dönümünü kutlayacaklarını hatırlattı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tam hür ayrımsız Türkiye hedeflediğini, YANLIŞSIZ Fırka iktidarlarının de Türkiye’nin herhangi bir alanda bu hedefe ulaşması için ceht harcadığını vurguladı.

Akbaşoğlu, 20 yıllık iktidarları döneminde milletin bilcümle fertlerini kuşatarak ağızsız devrimler yaptıklarını ve bunları demokrasiyle taçlandırarak Cumhuriyet’in hedeflerini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Share: