Tarım Orman-İş Sendikası Umumi Başkanı Durmuş: “Orman Esirgeme Memuru Yöntemsiz Tutanağı İmzalamayınca Cımbar Edildi”

ESAME TURAN

Tarım Orman-İş Sendikası Umumi Başkanı Şükrü Durmuş, Muğla Orman Toprak Müdürlüğü’ne sınırlanmış Münevver Orman İşletme Müdürlüğü Madran Orman İşletme Şefliği’nde orman kayırma memuru olan Özhan Özgüleş’in maden ocağı tutanağını yolsuz yöntemsiz olduğu gerekçesiyle imzalamadığı üzere çımbar edildiğini ati sürdü. Durmuş, “Çıktı yeter. Sizler devletin alanlarını korumakla mükellefsiniz, görevini yaptığı amacıyla tıpkı vazifeli cımbar ediliyorsa siz görevinizi kötüye kullanıyorsunuz” dedi.

Tarım Orman-İş Sendikası Umumi Başkanı Şükrü Durmuş, orman koruma görevlisi memuru Özhan Özgüleş’in Muğla Madran Orman İşletme Şefliği’nden Denizli- Çal Orman İşletme Müdürlüğü Baklan Orman İşletme Şefliği’ne nasıp edilmesiyle ait izah yaptı. Durmuş, şöyle dedi:

“Muğla orman sınırları içerisinde kâin Çanakçılar Şirketler Grubu-EYSİM Madencilik A.Ş’ye ilişik tıpkı maden ocağındaki aşım konusudur. Maden şirketlerinin faaliyet alanı izne tabidir. Orman Genel Müdürlüğü vasıtasıyla verilen izinler, yerli yönetim yoluyla almanak arama edilir. Antrparantez son dönemde birkaç yıldır alelhusus Sayıştay raporlarıyla bile gine müsaade sahalarının kontrolleri yapılmaktadır. Burada bile yıllık izinler yer kontrolü yapılırken yolsuzluk yapılmıştır. Vadi arama komisyonu yerine oluşturulan encümen, 4 kişiden oluşmaktadır. İşletme müdür muavini, pres şefi, kadastro mülkiyet şefi, benzeri bölgede bulunan orman muhafaza memuru bu komisyonun üyesidir. Nedeniyle akilane aynı inceleme yapabilmesi amacıyla alay malay sahaya çıkmaları gerekir. Müdür Muavini Mehmet Tevazulu, üye Gökhan Ünal ve unsur Aytekin Kanbak ile birlikte araziye çıkılmış ve tutanak düçar. Bu tutanak bire bir kamer sonradan o komisyonda olması müstelzim arkadaşımız Özhan Özgüleş’e imzalanması söylenmiştir. Arkadaşımız bu tutanakta arazide olmadığı üzere imzalamayacağını, bunun imzalanmasının cürüm olacağını tabir etmiştir. Bunun üzerine işletme şefi, Özgüleş’ten defans istemiş ve savunma isteğinde ‘amirlerine güvenmemek’ demiştir. Oysa hepimiz biliriz, kamu görevi kişilerin güveni üzerinden yürümez, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yürür. Zımnında arazi tetkik komisyonunda yer alanların hepsinin bu araziyi görmesi gerekir. Maalesef yer görülmeden ayrımsız dayatma ile tutanağın imzalanması hem Anayasa’ya hem 6831 çevrilmiş Orman Kanunu’na hem da 657 az Devlet Memurları Kanunu’na aykırıdır. Bunun üstüne apar topar anket başlatılmış ve orman saye memuru Özhan Özgüleş, Denizli-Çal Orman İşletme Müdürlüğü Baklan Orman İşletme Şefliği’ne çımbar edilmiştir. Hakkındaki yönetimsel soruşturma sonuçlanmadan filiz edilmesi esasta bir delil karartma suçudur. Nedeni şu; ‘Araziye çıkılmasın, tuttukları tutanak akseptans edilsin’ anlamındadır.

“ARAZİDE 9230 METREKARE AŞIM OLDUĞU TESPİT EDİLDİ”

O dönemde ilişik vazifeli helikopterde görevliydi. Yani cuşiş dönemi, cuşiş helikopterlerindeki mücahede dönüş ağarırken başlar dönüş kararana kadar devam paha. Zımnında araziye ayazlık şansı yoktu amma helikopterdeki görevi biter bitmez yer üstünde inceleme yapıldı. Koordinatları makbuz ve yer üstünde tetkik yapıldı. 9230 metrekare aşım olduğu tayin edildi. 6231 dar Orman Kanunu gereği oradaki iki ilişik arkadaşımız yanlışlık tutanağını tertip etti ve savcılığa iletti. Biz ilkin Muğla Orman Havza Müdürü, Aydın Orman İşletme Müdürü, Münevver Orman İşletme Müdür Yardımcısı, kadastro mülkiyet şefi ve oradaki pres şefi için cürüm duyurusunda bulunduk ve sonuna kadar bile adaletin takipçisi olacağız.

“BİR MEMUR CIMBAR EDİLİYORSA, SİZ GÖREVİNİZİ KÖTÜYE KULLANIYORSUNUZ”

Ne eyvah ki akıbet günlerde Orman Umumi Müdürlüğü’ne sınırlı işyerinde alelhusus maden sahalarına verilen izinlerde çetin aşımlar yaşanıyor. Beş Altı kamer önceki Gaziantep İslahiye’da bir buut oldu işletme şefi mazbata sancımak istediği içiş görevinden makbuz. Yine aynı şekilde Antalya Demre’üstelik yolsuz sera yani orman alanını kırarak, açarak camekân yapılanlar karşı tutanak düçar, hız kararı ile seraların menedilmesi kararını infaz etmek isteyen vikaye memuru apar topar sürgün edilmiştir. Buradan başta Tarım ve Orman Bakanı’nı, Orman Genel Müdürü’nü, bölge müdürünü ve ilişik alım yöneticilerini sonuç defa uyarıyoruz, artık yeter. Sizler devletin alanlarını korumakla mükellefsiniz, görevini yaptığı için aynı vazifeli çımbar ediliyorsa siz görevinizi kötüye kullanıyorsunuz. Bu ülke hepimizin. Bugün Acun, abuhava krizini konuşuyor. Gelişigüzel sabık periyot abuhava krizinin keskin sonuçlarını gelişigüzel yaşıyoruz. Nedeniyle doğasına, dirim alanlarına cemaat çıkması müstelzim insanların bu vahşete canip olması asla düşünülemez. Burada ayrımsız fariza suçu işlenmiştir. Suç işleyenler yargı önünde hesap verecektir.”

Share: