Tarihi mekanları yüzüklere sığdırıyor

Tarihi mekanları yüzüklere sığdırıyor

KONYA Konya’de 40 yıl evvel çırak olarak başladığı mesleğinde kendini geliştiren sıkıntı tasarımcısı Para Küçükdemirel, menfi kürtaj mimari tekniği ile tarihi mekanları yüzüğe işliyor.

Konya’da 1981 yılında 12 yaşında benzeri kuyumcunun yanı sıra mesleğe şakirt adına başlayan Servet Küçükdemirel (53), askerlik vazifesinin ardından Konya ve mekân illerden sarrafların işlerini yaptı. Küçükdemirel elan bilahare öz atölyesini açarak, tarihi mekanlar özellikle olmak çeşitli tasarımları yüzük oyunu üzerindeki özel ahcar içerisine ahali emeğiyle menfi mimarlık tekniği işlemeye başladı. Ince yıllardır tasarım işine bitmeme ederek kendisini geliştiren Küçükdemirel, “Bizim zamanımızda okumayan çocukları mesleğe veriliyordu. Ben bile aynı mesleğe verildim. Yaklaşık 9 yıl falan ayrımsız ustanın beraberinde çalıştım. Tabiatıyla orada dizayn öğretilmiyor, asıl maharet öğretiliyordu. İşte töz lacerem yapılır? Düzeçleme zahir yapılır? Tamiri, imalatının temelleri öğretilirdi orada. Tabii dizayn olayı giderek kendinizi geliştirerek başlıyorsunuz. 1981’den beri aşağı fevk bu işe devam ediyorum. Meslek hakeza tıpkısı husus, kendinizi geliştiremezseniz olduğunuz yerde sayıyorsunuz. Eğer bir yerlerde aynı şeyler fethetmek istiyorsanız, tıpkısı bellik yapmak istiyorsanız kendinizde devamlı yeniliğe sarih olmanız geçişsiz” dedi.

“Bu sanatı dünyada 3 yahut 5 can falanca öyle yapıyor”

Bu işin takkadak yüzük oyunu yapmayla olmadığını anlatan Dünyalık Küçükdemirel, “Hangi yapmam lazım derken, sonraları taşların içerisini oyarak tarihi yerleri ika fikriyle başladık. Bu sanatı dünyada 3 veya 5 kişi falan fakat yapıyor. Bittabi el bir hareket, örneğin Sultan Ahmet Camisini biz taşı tersten oyma yöntemiyle yaptık. Taşı cümle içre bir minyatür kabil bire bir madde olduğunu düşünüyor. Esasta taşı tersten oyarak yapıyoruz. Bu de mücevher anlamında dünyanın arz yumruk işlerinden bire bir tanesi. Biz bunu çok şükür başardık ve dünyada balaban kitlelere ulaştık. Yani bu tasarımı seven insanlarla ait çok evire çevire yerlere ulaştık. Siyasal liderlerin işlerini yapıyoruz, sanatçıların işlerini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hedeflerin hiçbir antlaşma bitmemesi üstüne tavsiyede mevcut Küçükdemirel, “Şayet ayrımsız hisse senedi yapıyorsanız bunu en üst seviyeye getirebilmeye çalışmalısınız. Tabiatıyla ki hedeflerimiz var. Bilfarz en son yaptığım işlerden tıpkısı tanesi İshak Paşa Sarayı, Balkı Doğubayazıt’ta bulunuyor, orayı yaptık. Oranın köprülü kapılar var. O kapıları yaptık. Bunlar siftinlik tasarımda yetişkin şeyler. Tabiatıyla ki henüz fena hâlde şeyler yapmayı planlıyoruz. Yaptığımız yüzüğün fiyatlarına gelince çok değişken yani 3 bin liradan 50 bin liraya kadar yüzük yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Çocuklarının koluna değerli ayrımsız kelepçe takmalarını isterim”

Ailelere uyarıda kâin Küçükdemirel, “Ailelere tavsiyem çocuklarınızı tıpkı mesleğe verin. İyi birlikte olsa üzücü bile olsa kişi kendini geliştirebilecek, zat kapasitesine göre bire bir mesleğe vermelerini haddinden fazla heves ederim. Çocuklarını seviyorlarsa dirayetli kızıyormuş, çevrimli bağırıyormuş buna bakmasınlar ve çocuklarına hoşur bir baskı versinler. Çocuklarının koluna kızıl tıpkısı kelepçe takmalarını isterim” diyerek konuştu.

Share: