Siirt’te çocukları muntazır gizli kızdırma: ‘Rota virüsü’

Siirt’te çocukları muntazır bilinmez öfke: ‘Rota virüsü’

SİİRT – Siirt’te sonuç haftalarda çocuklarda görülen “rota virüsü” dağ, gaseyan ve ishalle saksı gösteriyor. uzman doktor, virüste ilgi edilmezse ölüme el açabileceği üstüne asıl ve babaları uyarıyor.

Altı kamer ile iki yaş arasındaki çocuklarda görülen ciddi ishal, işkembe ve bağırsak iltihaplarına nöbet açan rota virüsü çocuklarda ve bakir doğan bebeklerde enfeksiyona bozukluk oluyor. Üzücü, kusma ve ishalle alay malay seyreden virüs çocuklarda ağırbaşlı tahribatlara sefer açabiliyor hassaten ilgi edilmezse ölümlere da bozukluk olabiliyor. Uzmanlar, zamanına yapılan müdahalenin önemine aksan yaparak ebeveynleri çocuklarını zamanında doktora götürmeleri konusunda uyardı.

Rota virüsünün ilaç alınmazsa tehlikelere kez açabileceğini belirterek hususi ayrımsız hastanede Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Hekim Abdulhakim Sıra, rota virüsünün alelhusus 2 yaşın altındaki çocuklarda sık sık görüldüğünü söyledi.

Dr. Tarih, “Kollar bize genellikle yara, ishal, lüks kusma kadar şikayetlerle başvuruyorlar. Rota virüsü alelumum irtibat eliyle bulaşan bire bir virüstür. Bulunmaz birlikte olsa teneffüs yoluyla üstelik bulaştığı tespit edilmiştir. Yüzeylerde insandan insana evet bile bebeklerin bezleriyle bulaşmaktadır. Tılsım bizim amacıyla haddinden fazla majör. Hele el yıkama, ilişki eliyle olan bulaşmalarda önemlidir. Aşısı vardır. Rotarix ve rotateq dediğimiz iki aşısı vardır. İkisinin dahi koruyuculuğu yüksektir ve emin aşılardır. Tanısını biz genelde kakada rota virüs antijeni dediğimiz ayrımsız antijenle teşhis koymaktayız. Kanda stabil tıpkı tanısı yoktur. Tedavisi de artık hazır para tedavisi olmaktadır. Çocuğun kaybettiği sıvıyı hesabına koymaya çalışıyoruz. İshal beslenmesi dediğimiz beslenme diyet bizim amacıyla önemlidir. Burada bittabi ötede semiz, aşırı baharlı ve kırıcı gıdaları çocukların yemesini istemiyoruz. Muz, yoğurt, kumpir kabilinden elan belli belirsiz gıdalarla beslenmelerini istiyoruz. Tıpkısı dahi bağımlı bol sıvı almalarını öneriyoruz. Daha beribenzer bebeklerde ise annelerinin onları sık sık emzirmemelerini istiyoruz” dedi.

Rota virüse cebin telkih çok eke olduğunu dile getiren Dr. Çağ, “Aşının efdal oranda koruyuculuğu vardır ve taraf etkisi çokça azdır. İlk iki üç ayda telkih yapmalarını öneriyoruz. Onun dışında bu şikayetleri olan benzeri kişinin müstakil bağlanak izolasyonu gerekebilir. Evde alelade yavru veya bu belirtileri olan biri varsa ayrıksı kişilerin ilgi etmesi gerekiyor. Bu züğürt olan emanet dahi umum yıkaması ahali hijyeni, musluğu kullandıktan sonraları musluğu temizlenmesi kadar önlemler alınabilir. Yavru çokça küçükse yani alelhusus 3 ile 6 ayın altındaki çocuklarda çetin geçtiğini biliyoruz. Çocuk beslenemiyorsa, su üstelik içemiyorsa, sivri mukavim ateşi varsa, günde 10 defadan aşkın ishali varsa, bitkinse, ayn küreleri çökmüşse, duygu atımları hızlanmışsa nasıl genişlik yakın hekime başvurmasını öneririm” diye konuştu.

Share: