Sevi Erdan Kılıç: “4 Milyon Çocuk Okula Gidemiyor, Yetişek Haklarını Ellerinden Aldınız”

CHP İzmir Mebus Sevi Erdan Kılıç, Türkiye’da 4 milyon çocuğun imkansızlıklar nedeniyle defterini, kitabını hazırlayamadığını ve okula gitmediğini öne sürdü. Kılıç, “Milli Yetişek Bakanlığı’nın okula gitmeyen çocukları bulma üstüne aynı çabası var mı, yoksa bulmamayı mı yeğleme ediyor? Çocukların çocukluğunu çaldığınız yetmedi, yetişek hakkını dahi ellerinden aldınız” dedi.

CHP İzmir Saylav Sevda Erdan Kılıç, Türkiye’bile 4 milyon çocuğun okula gitmediğini öne sürerek konuyla ilişik Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi sundu. Yazılmış ayrımsız açıklama fail Tığ, Milli Yetişek Bakanlığı’nın, 2021-2022 eğitim tedrisat yılına ilgilendiren formel eğitim istatistiklerine göre ilkokul düzeyinde okullaşma oranının yüzde 98.9’dan 93.16’ya, ortaokulda yüzdelik 93.1’den 89.84’e gerilediğini, ortaöğretimde ise yüzde 67.37’den yüzde 89.67’ye yükseldiğini bildirdi.

“EĞİTİM ÇAĞINDALAR AMA EĞİTİMDE DEĞİLLER”

Okullaşma oranının yüzde 100 olmamasını eleştiren Kılıç şunları söyledi:

“TÜİK verilerine bakarak, 5-9 gözyaşı grubunda 6 milyon 624 bin, 10-14 yaş grubunda 6 milyon 438 bin, 15-17 gözyaşı grubunda ise 3 milyon 762 bin yavru var. Bu yaş grupları ile okullaşma oranlarını kıyasladığımız devir çığlık bire bir tablo ortaya çıkıyor. Nedir bu keskin safiha? İlkokul düzeyinde 453 bin, ortaokul düzeyinde 654 bin, lise düzeyinde ise 388 bin çocuğun okula gitmediği gerçeği ile yüz yüze kalıyoruz. Toplamda 1 milyon 495 bin çocuğumuz okula gitmemektedir. Tamam bu çocuklarımız nerededir ve hastalık okula gitmemektedir? Bu sorulara ‘eğitimle ilgilendiren olan’ Milli Terbiye Bakanlığının acilen karşılık vermesini bekliyoruz. Vekillik, formel eğitim dışında küsurat bu çocukları nail olmak ve onları yine okula vermek üzere çabalama gösteriyor mu diye niteleyerek baktığımızda, maalesef bu çabayı göremiyoruz. Buna genişlik fena hâlde örneği İzmir’den verebiliriz. Bu yılın başında, Eğlek İlçemizdeki Barbaros Hayrettin Ortaöğretim Okulu öğrencilerinden Egemenlik Padişah Mahallesi’nde tevakkuf eden öğrencilerin aylardır okula gitmediğini ve okula gitmeyen çocuklardan bazılarının tarikat kurslarına gittiğini belirledik. Bakanlığın okula gitmeyen çocukları bulma konusunda benzeri çabası var mı, yoksa bulmamayı mı yeğleme ediyor? Ayrımsız endüstri sitesine gitseniz vahim benzeri kısmını orada bulursunuz. Amma esas soru ‘Bulmak isteniyor mu?’ Beklemek istedikten bilahare bu dallar berberlerde, kuaförlerde, sanayide, tarımda, evlerde bulunurlar. Terbiye çağındalar amma eğitimde değiller.”

Sevda Erdan Tığ, 1 milyon 566 bin çocuğun açık öğretime gittiğini belirterek, “Bu aynı çokça faziletkâr. Öğrencilerin örgün eğitimde yer alması gerekiyor. Meslek varken açıkta hangi yapar öğrenci? Ortaokul, lise çağındaki çocuğun engelsiz öğretimde ne işi var? Çocukların örgün eğitime gitmemesi, yavru evliliklerin artmasına ve bala işçiliğine posta açıyor” diye konuştu.

“EĞİTİM SİSTEMİNİN DIŞLADIĞI DALLAR”

CHP’li Tığ, ekol kaydı yoksuz 1 milyon 495 bin çocuğa, belirgin öğretimdeki 1 milyon 566 bin ile mesleki eğitimdeki 520 bin yavru de eklenince, örgün eğitimde olmayan mecmu öğrenci sayısının 3 milyon 581 bine yükseldiğini belirterek şöyle bitmeme etti:

“Sığınmacı çocukları dahi eklersek ekol çağında kâin kısaca 4 milyon bala okula gidememektedir, okuldan uzaktır. Yetişek sisteminin dışladığı, yabancılaştığı, unutulan çocuklardır bu torunlar. Bakanlık, bu konuda acilen tıpkı himmet yapmalıdır. Evlerinde bile çocuklarına araç paketlemek bulamayan aileler çocuklarını okula gönderememektedir. Gönderenlerin birlikte tagaddi çantasına araç bir şey koyamadığını, çocukların okula açgözlü gidip aç döndüğünü üzülerek görüyoruz. Seçkin geçen aktarılma imdi çocuğun ayrımlı nedenlerle okulu bıraktığına tanık oluyoruz. Çocukların koskocaman tıpkısı kısmı okulu fakirlik nedeniyle bırakmak ve değişik sektörlerde harıldamak zorunda kalıyor. Türk Yetişek Derneği’nin araştırmasına göre güzeşte yıl meskenet zımnında yaşları 14-17 ortada 676 bin bala okula anlayışsız dönmemiş. Bu torunlar okula başvurmak adına, ailelerini esermek üzere işe gidiyor. Bu yaşta çocuklar gelecek kaygısı taşımamalı. Bu çocuklara iktisat konuşturacak, geleceği yurtdışında arayacak kötülüğü yapanların iki yakası tıpkısı araya gelmesin. İktidarın çocuklara uygun gördüğü bu düzeni değiştireceğiz. Umumi Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun üstelik dediği kabil, Millet İttifakı kendisine iktidara geldiğimizde önceliklerimizden birisi de eğitim bilimi olacaktır. Taşımalı eğitimi kaldıracağız. Nerede bala varsa orada hoca olacak. Köy okullarının hepsini açacağız. İktidarımızda okullaşma oranını çağdaş, gündeş ve laik tıpkısı ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’hangi reva şekilde yüzdelik 100’e çıkaracağız.”

Share: