Sakarya’da siyasi ve sivil toplum kuruluşlarından 10 Teşrinisani mesajı

Sakarya’üstelik bazen politik ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, 10 Son Teşrin Atatürk’ü Yâd Haset nedeniyle fikir yayımladı.

CHP İl Başkanı Ecevit Bahadır, mesajında, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün yaşamını milletine adayarak istiklal ve hürriyet yolunda cümle güçlüklere direnmiş, kazandığı büyük başarılarla dünyaya yaşıt reşit, ülkesinin seçme alanda yücelmesi üzere yılmadan çaba göstermiş ayrımsız şef olduğunu vurguladı.

Bu düşünceden hareketle 10 Kasım’ın yas günü olarak akseptans edilmesi namına, Atatürk’ün fikirlerine yönelinmesi amacıyla tıpkısı vesile namına görülmesi gerektiğine inandığını belirten Batur, şöyle bitmeme etti:

“Bu vesileyle 10 Son Teşrin günleri, dünü, bugünü ve yarınlarımızı gene fehmetmek ve görmek için benzeri punt adına görülmelidir. Tamam cihan bilmektedir kim milletimiz, bol bolamat ve güvenliği veya geleceğini gözdağı ederek kendisine yönelen cümle ofans ve sinsi planları kavramaya ve namevcut etmeye her devir kadir olmuştur. Cumhuriyetin kuruluşu öncesinde verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’mızda bire bir defa henüz görüldüğü için, zaman hep hakeza tekerrür etmiştir. Bu kalp ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, silah arkadaşları ve yurt önünde canını feda etmiş birlik ermiş şehitlerimizi ürkmek, minnet ve şükranla anıyor, bizlere emanet ettikleri mirasa sarsılmaz azimle sahip çıkacağımızı ayrımsız misil daha vurgulamak istiyorum.”

“Atatürk, öge ve devrimleriyle her ant kere göstericimiz olacaktır”

Sakarya Barosu Başkanı İlknur Ebiz Felek de Atatürk’ün 57 almanak yaşamını Türk milletinin bağımsızlığına ve gelişimine adadığını belirterek, “Balaban önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü kaybettiğimiz rastgele 10 Kasım, ulusumuzda kuma hüznün tarihidir. Balaban önderimiz Atatürk, prensip ve devrimleriyle gelişigüzel ahit defa göstericimiz ergin ve olacaktır. Bizler avukatlar ve barolar yerine Ata’mızın bize bırakıt bıraktığı demokratik, laik ve sosyal ahbaplık devletinin sonsuza arbede savunucusu olmaya bitmeme edeceğiz. Tamamen amacında ve izinde ilerleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Talih, Atatürk’ü, gelişigüzel 10 Kasım’dahi olduğu üzere bu yıl üstelik rahmet, ocumak, gönül borcu ve sonsuz özlemle andıklarını belirtti.

Sakarya Güre Girişimciler ve İş Adamları Derneği Başkanı Galibiyet Bekdemir ise Atatürk’ün hep insanlığın sevgisini ve saygısını kazanmış ayrımsız şef olduğunu belirterek, onu ölümünün 84. sene dönümünde bire bir öğün elan yağmur, minnet ve şükranla andıklarını kaydetti.

DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan ve Ati Partisi İl Başkanı Fatih Sevindik üstelik birer akıl yayımladı.

Share: