Rahmetli babasının hayalini gerçekleştirdi

Rahmetli babasının hayalini gerçekleştirdi

Kütahyalı adlı fayans ustası Sıtkı Olçar’ın kızı Nida Olçar, Türkiye’nin sunu balaban lavanta bahçesi amacıyla geçmiş adımı attı

KÜTAHYA – Kütahya’üstelik, rahmetlik babası çini ustası Sıtkı Olçar’ın hayalini gerçeğe muhavvil Haykırı Olçar, Sofça köyünde Türkiye’nin sunma balaban lavanta bahçesi için geçmiş adımı attı.

Kütahya- Eskişehir yolu üzerindeki Porsuk Barajı kenarında babasından mütezayit topraklarda, babasının hayallerini gerçeğe dönüştüren Olçar, Lavanta Bahçesi için 21 dönümlük alana dikim işlemlerini gerçekleştirdi. Babası kadar kendisi dahi çini sanatçısı olan Haykırı Olçar, “Ben 11 yıldır elimden geldiğince bu ocağın bacasını tüttürüp onun gerçekleştirmeye ömrünün yetmediği projelerine özlük hayallerimi da katarak yaşatmaya çalışıyorum” dedi.

Olçar, “Bildiğiniz üzere, bura rahmetlik babam Sıtkı Usta’nın 35 yıllık evi, atölyesi, ocağı. Ben de 11 yıldır elimden geldiğince bu ocağın bacasını tüttürüp onun gerçekleştirmeye ömrünün yetmediği projelerine zat hayallerimi dahi katarak yaşatmaya çalışıyorum. Bugün köyden ablalarımız ile lavanta ekimi gerçekleştiriyoruz. Burada şişman benzeri bankanın birlikte desteği ile birlikte büyük bire bir projeye başladık. Aş Damı sanatları müzesi düz alıyor projemizde. Burada Kütahya çinisinin yanında kaybolmaya yüz tutmuş reçetelerimiz ve yerel yemeklerimiz sergilenecek. Son Teşrin birlikte ektiğimiz lavantalarımız Mayıs-Haziran ayında inşallah çiçeklerini açacak. Ayrımsız zamanda buraya mutfak sanatları merkezimizi kurduk yılbaşına büyüklüğünde faaliyete geçmesini planlıyoruz. Kütahya’nın çinisinin beraberinde eskimeyen domestik yemek reçetelerinden tatlar sunacağız. Lavanta tarlaları Isparta Burdur Afyon ve Bilecik bölgelerinde çok hoşgörülü. ‘Sıtkı lavanta projesi’ Türkiye’nin bildirme kuvvetli Lavanta köyü olmaya namzet. İçerisinde tıbbi aromatik nebat Merkezi, ATV yolları, serası, Tıny houseları, çadır dinlenme kampı alanları ve karavan park alanları ile özlük enerjisini üreten yer dostu Kütahya’nın Turizm üzerine çehresine iri baylanlık katacak benzeri yapılış olacaktır. Şuan çevremizde kim bir nice toprak turizm ve tanıtım üzerine bu modadan yararlanıyor. Resmi ceride bile yayınlanan izinler ile ormanlara ve milli parklara bu tesisler kuruluyor. Ben dahi aynı eş müteşebbis yerine bir bankanın desteğiyle tarıma yöneldim. Bundan 3 kamer sonraları burayı çokça farklı göreceksiniz. 21 dönüm alana kurmaya başladığımız bahçemiz natürel çekicilik stüdyosu olacak inşallah” diyerek konuştu.

Share: