Ortaca’da camiler “Muvaffakiyetsiz Atılmış Merkezi” oluyor

Muğla’nın Ortaca ilçesinde “Ayrıştır, dönüştür, kazandır” sloganıyla ilçedeki camilerde liyakatsiz atık projesi başlatıldı.

İlçe Kaymakamı Meral Uçan ve Belediye Başkanı Bilen Uzundemir, projenin uygulandığı camileri mülakat ederek, ferasetsiz inkılap firması yetkilisinden çalışmalar için hikmet aldı.

Kaymakamlığın hayata geçirdiği projede gübür namına anılan birçok atığın ayrıştırılarak ilişkin oldukları kutulara atılmasıyla saf cami, temiz mekân seferberliği başlatmak ve kaymakamlık halkına belde dostu istihlak alışkanlıklarının kazandırılması amaçlanıyor.

Atıklardan elde edilecek dirimsel ise camilerin kovanlık ve buna benzer ihtiyaçlarında kullanılmak için değerlendirilecek.

Ortaca Müftülüğü çatısı altında fariza işleyen kül kült görevlilerine, hoşgörüsüz tahavvül ilkeleri ve yapılacak çalışmalar karşı hikmet verilecek. İmamlar vasıtasıyla birlikte cemaate rate atıkla ilişik bilgiler verilecek.

Ortaca Müftüsü Mahmut Atıcı, gazetecilere, hedeflerinin cemaatte ve çocuklarda kasaba bilincini hazırlamak olduğunu söyledi.

Plastik, pencere, uyuşturucu ve kağıt tutmak amacıyla atıkların 4 grupta ayrıştırılacağını tamlayan Atıcı, “Kafasız dönüşüme revan bu atıklar, atılan firmamızın yaptığı masarif çıktıktan bilahare vurdumduymaz artan kısmı camilere aktarılacak. Gayemiz maddesel gelirden artma yer bilinci oluşturup temiz bire bir yakınlarda beraber yaşamak.” dedi.

Atıcı, projeyi evvel etapta iki camide başlattıklarını, ahir aylarda ilçedeki ayrıksı camilerde birlikte hayata geçireceklerini kaydetti.

Share: