Neşet Ertaş’ın çocuklarından babalarını konu alan filme tepki

halk ozanı Neşet Ertaş’ın çocukları, babalarıyla ilişik film çekilmesine reaksiyon gösterdi.

UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı’na katılmak amacıyla Kırşehir’e mevrut, “Bozkırın tezenesi”nin çocukları Hüseyin, Döne ve Canan Ertaş belediyeye ilgili tesiste matbuat açıklamasında bulundu.

Hüseyin Ertaş, babalarının filminin yapılmamasını vasiyetname ettiğini, yazılmış bir vasiyeti olmasa birlikte yavuklu namına ailesine ve çocuklarına bunu söylediğini, kendilerinin de bu nedenle filme cebin çıktıklarını belirtti.

Babasının vefatından gücük müddet önce tutkun haldeyken kendisinden izin belgesi alındığını ati süren Ertaş, 40 kiloya sakıt, kanserle savaşçı aynı insanın hastaneye yatmadan 6 dönme evvel evine noterlik götürüp imzasının alınmasının makul olmadığını dile getirdi.

Babasının istemediği tıpkısı filmin çekildiğini anlatım fail Ertaş, şunları kaydetti:

“Tığ tek kimseden şimdiye büyüklüğünde film üzere servet istemedik. Tek kimseyle görüşmedim. Çıkıyorlar televizyona, ‘aile sizden dünyalık istedi mi?’ diye soruluyor. O birlikte karşılık verirken ‘o konulara girmeyelim’ diyor. Yani bacanak, istediyse istedi da istemediyse istemedi üstelik. Hakeza yapıp bizi sanı altında bırakmaya çalışıyorlar. Efendim, bariz söylüyorum. Ne görüştüm, ne benzeri para aldım çünkü babamızın istemediği benzeri format var, bize eksik ayrımsız kapsam değil bu, tığ bunu zahir satabiliriz? Hakeza aynı boyut namevcut. Hiç kimseden 5 kuruş mülk istemedik. Bunun de bilinmesini istiyorum.”

Ozanın kızları Döne ve Sevgili Ertaş de filme aksülamel gösterdi.

Ailenin avukatı Meram Hovarda ise Neşet Ertaş’tan alındığı tez edilen muvafakatnameler, adına yazılan mektup ve film çekimiyle ilişkin bitmeme fail 3 farklı davanın olduğunu anlatarak, “O muvafakatnamelerle ilişkin, fikri endüstriyel haklarla ilişkin davalar var. Hem pusula hem kameraman hem kurduğu şirketlerle ilgilendiren davalar devam ediyor. İnşallah hüküm bu davalar neticelenmeden filmin oynatılmasına cevaz etmez.” diye konuştu.

Share: