Nazır Acılı: ‘Aile Yetişek Programı’mıza 3 milyon vatandaşımız katıldı

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Izdıraplı, ailenin güçlendirilmesi, ocak değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarımını hedefleyen ‘Sülale Yetişek Programı’na kısaca 3 milyon vatandaşın katıldığını belirtti.

Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanı Bahir Izdıraplı, ‘Aile Destek Programı’ ile ait bağlanmış açıklama yaptı. Vekil Yanık, ailelerin sav çözme kapasitelerini çoğaltmak, aile olmanın, yuva kurmanın sorumluluklarını aktarmak üzere mevki genelinde eğitim ve farkındalık çalışmaları yürüttüklerini kaydetti. Apotr ve inhibitör hizmet olan ‘Karı Eğitim Programı’nı 2013 yılından bu yana 81 ilde uyguladıklarını belirten Yanık, “‘Yetişek ailede başlar’ anlayışı ile hayata geçirdiğimiz izlence ile ailelerin güçlendirilmesi, ailelerin erbap oldukları imkanları daha gani kullanabilmeleri, aile değerlerinin korunması ve ati nesillere aktarımını amaçlıyoruz” dedi.

Nazır Kederli, ‘Aile Terbiye Programı’nı, ülkede zinde, mutlu ve gönençli ailelerin oluşturulması ve eş hayat kalitelerinin artırılması amacıyla başlattıklarını, vatandaşların sülale ve toplumsal hizmetler ülke müdürlükleri ile içtimai bakım merkezleri yoluyla ücretsiz yararlanabileceklerini kaydetti.’5 ESAS DÜZLÜK VE 28 MODÜLDEN OLUŞUYOR’Programın, ailelerin terbiye ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlandığının altını çizen Bakan Yanık, “Ailenin güçlendirilmesi, sülale değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarımını hedefleyen programımız, terbiye ve bildirişim, hukuk, iktisat, iletişim araçları ve keyif doğmak amacıyla 5 anne düzlük ve 28 modülden oluşuyor. Bu kapsamda 1,5 milyon güç yetişek ve iletişim alanında, 620 bin emanet sağlık alanında, 390 bin emanet ahbaplık alanında, 280 bin can medya alanında, 230 bin gönül ekonomi alanında eğitim aldı. Kısaca 3 milyon vatandaşımız eğitimlerimize katıldı” ifadelerini kullandı.Icra Vekili Kükremek Yanık, ‘Aile Yetişek Programı’ndan yer fazla yararlanan 3 ilin ise Osmaniye, Ankara ve Hatay olduğunu belirtti.

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; ‘Aile Yetişek Programı’ kapsamında, terbiye ve bildirişim alanında saha alan modüllerle, ailelere hayatın değişik dönemlerinde karşılaşabilecekleri sorunlar ve bu sorunlarla bittabi kelle edeceklerine müteveccih eğitimler veriliyor. Medya modülleriyle medyayı akıllıca ve bilinçli kullanma, sayısal ortamda aile, yavru, genç ve yaşlıların karşılaşabilecekleri riskli davranışlar ve alınabilecek önlemler karşı ailelere bilgilendirme yapılıyor. Hukuk alanında yer alan modüllerle, ailelere adalet ve yükümlülükleri konusunda ana bilgi ve becerilerin kazandırılması hedefleniyor. Esenlik alanında meydan alan modüllerle, yavru iş dönemleri, buğulanmış sağlığı ve bakımı, avrat sağlığı ve dimdik annelik konularında farkındalık sağlayacak bilgiler sunuluyor. İktisat alanında düzlük alan modüllerle ise aileler, kâin kazançlı kaynaklarını şüphesiz verimli ve etkin kullanabilecekleri, sülale harcamaları ve tüketimlerini ihtiyaçlarına akıllıca zahir yapabilecekleri yönünde bilgilendiriliyor.

Share: