Nazik Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’dahi 30 Ağustos Yengi Bayramı dolayısıyla merasim düzenlendi.

Antalya’dahi Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Vali Ersin Müellif ve Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Haşere, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Cumhuriyet Meydanı’nda devam törende ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra değişik etkinlikler gerçekleştirildi.

3. Yaya Eğitim Tuğgeneral Komutanlığı Personel Binbaşı Idrak Arabacı, törende yaptığı konuşmada, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına temel oluşum fail 30 Ağustos 1922’de kazanılan iri zaferin kazanılmasının sadık kurum ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Asil Türk milletinin ve alp Türk ordusuyla birlikte varlığı ve vatanına kast edenlere karşı yekpare 100 yıl ilk yiğitlik ve izzetinefis mahmul tarihinden aldığı iktidar ile baştan dirilerek topyekun varoluş mücadelesi verdiğini vurgulayan Arabacı, “Verilen mücadele ile tarihte eşine bir iki rastlanır bir galibiyet kazanmıştır. Ermiş yurdumuza ve bağımsızlığımıza kast eden düşman kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu nazirsiz benzeri yayın olan bu zaferin gelişigüzel safhası biricik tek mutasavver, müstahzar ve yönetilmişti.” dedi.

Muğla

Muğla’dahi Reze Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Orhan Şişman ve Büyükşehir Şehremini Osman Gürün, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çelenklerin sunulması, gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra öğrencilerin şiir okuyup halk oyunları gösterisi sunduğu program, tören geçişiyle sona erdi.

Muğla İl Kurnaz Komutanlığı Komando Er Taburu merasim geçişi gerçekleştirdi.

Törene, SELIM Parti Muğla Mebus Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Dilli, İl Güllabi Komutanı Tuğgeneral Şanlı Gemalmaz, İl Güvenlik Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ile kurum müdürleri, politik partilerin temsilcileri ve şehit yakınları de katıldı.

Meydandaki törenin peşi sıra Muğla’daki şehitliklere karanfil bırakılıp yakarış edildi.

Isparta

Isparta’bile 15 Orak Ayı Demokrasi Meydanı’nda Ilbay Vazıh Baruş, Garnizon Komutanı Piyade Miralay Mustafa Kahraman, Şehremini Şükrü Başdeğirmen Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Vali Baruş, merasim birliklerini ve katılan vatandaşları selamladı.

Şiirlerin okunduğu törende, Hızırbey Ortaokulu öğrencilerinden oluşan umum oyunları grubu gösteri yaptı.

Merasim, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunması ve merasim birliklerinin geçişinin ardından sona erdi.

Burdur

Burdur’daki merasim, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Ulvi Arslantaş’ın Valilikte söz tebriklerini kabul etmesinin ardından Gazi Atatürk Stadyumu’nda bayrama katılan askerlerin, öğrencilerin ve halkın bayramı kutlandı.

Burdur Osmanlı Mehter Takımı’nın eylem sunduğu programda, öğrenciler ahali oyunu oynadı. Merasim, askerlerin ve öğrencilerin boğaz yürüyüşüyle tamamlandı.

Share: