Muhtarlar kendilerine verilecek eğitimi heyecanla bekliyor

İçişleri Bakanlığı ile YÖK beyninde, imzalanan ‘Muhtar Akademisi’ protokolü sonrası Adıyaman’daki, muhtarlarda terbiye heyecanı başladı.

81 İldeki cümle azamet üniversitelerinde 50 bin 376 muhtara, kırsal ve kentsel kalkışmak amacıyla 28 başlıkta imzalanan protokol gereği verilecek olan eğitimlerden çevre az çok bahtiyar olduklarını dile getiren Adıyaman’daki muhtarlar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür etti. Bu kabil eğitimlerin muhtarlara yönelik yapılmasını müspet karşıladıklarını ve haddinden fazla sevindiklerini dile getiren Adıyaman Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Turgut Başkan Mahalle Muhtarı Abdulkadir Geylani Taş, “Yaklaşık 20 yıldan bu yana muhtarlarımız küllerinden yeniden doğmuş, son 10 yılda ise zer çağı yaşamaktadır. Cumhurbaşkanımızın bizlere vermiş olduğu derece katiyen anlatılamaz.

Dolayısıyla İçişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu projede muhtarlar camiası amacıyla müspet katkılar sunacaktır. Muhtarlarımızın bilgilendirilmesi ve gelişigüzel konuda vukuf sahibi edilmesi bizim için tahammülfersa tıpkısı madde olacaktır. Bizlere verilecek olan bilgilerle bizler vatandaşlarımıza henüz iyi hizmetler sunacağız. Bu güzel projeden ekolojik ortam içişleri bakanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonraları konuşan Musalla Mahalle Muhtarı Hacı Bilal Göksu ise konuşmasında, “İçişleri Bakanlığımızın şuan muhtarlara vereceği semineri duyduk ve çok sevindik. Bu konuda İçişleri Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Anayasal haklar, kayırıcı hakları, resmi yazışmalar, ailenin korunması, kadına müteveccih şiddetle savaş konusu, kıyamet ve müstacel durumlarda yapılması gerekenlerle ilgili bizlere verilecek seminerler olumludur. Biz bunu çokça olumlu karşılıyoruz sunu azından bu konuda vukuf sahibi sıfır muhtarlarımız daha tecrübeli, henüz bol aynı şekilde insanların karşısına çıkarak bilinçlendirme yapabilecek. Bu eğitimler sonrasında insanlarımıza elan yararlı olabileceğimize inanıyorum. İçişleri Bakanlığımıza verecekleri seminerlerden dolayı teşekkür ediyorum” diyerek konuştu. – ADIYAMAN

Share: