Liseli çoluk çocuk, karye okullarındaki öğrenciler üzere günce 10 bin paketlemek üretiyor

Liseli gençler, köy okullarındaki öğrenciler amacıyla günlük 10 bin paketlemek üretiyor

ADIYAMAN – Adıyaman’da meslek lisesi öğrencileri karye okullarında taşımalı eğitim bilimi gören ve pansiyonda artan öğrenciler üzere günce 10 bin ekmek üretiyor.

Perre Mesleksel ve Teknik Rum Lisesi ve Aplikasyon Oteli’nde öğrencilerin mesaisi akşam başlıyor. Şart İçecek Bölümü öğrencileri okulun fırınına gelerek paketlemek üretiyor. Nazari derslerin yanı sıra aplikasyon derslerinde pratik işleyen öğrenciler, hem öğüt yapıyor hem da köy okullarında okuyan öğrencilere savsaklamak yapıyor. Seçme hafta farklı öğrencilerin çalıştığı fırında günlük 10 bin ekmek üretiliyor. Yoğrulan hamurlar, öğrencilerin hünerli ellerinde fırına girerek, 50 ve 70 gramlık atlatmak adına çıkıyor. Çıkan ekmekler makinede paketlendikten sonra poşetlere konularak sabahın önceki ışıklarıyla gelişigüzel karye okullarına ve pansiyonlara makul yola çıkıyor. Adıyaman’dahi taşımalı eğitim gören ve pansiyonda mütezayit 20 bin öğrenciden benzeri kısmının ekmeğini meslek lisesi öğrencileri yapıyor. Fırının kapasitesinin arttırılarak, tam öğrencilerin ekmeğini üretme hedefleniyor.

“Bura üretim üssü kabilinden çalışıyor”

Öğrenciler ile birlikte fırında çalışan Milli Yetişek Müdürü Ramazan Aşçı ise, çığır liselerinin üretime katkı sağladığını vurgulayarak, “Perre Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi’nde günlük 10 bin sayı atlatmak üretiyoruz. 50-70 Gramlık ekmek üretiyoruz. Bu haliyle israfı de önlemiş oluyoruz. Tığ bu ekmeği taşımalı eğitimde olan öğrencilerimize, pansiyonlu okullarımıza veriyoruz. Tamamen kişi içimizde tüketiyoruz. İlimizde 20 bin devam taşımalı eğitimde aşındırmak yiyen öğrencimiz var. Bu kapasiteyi iki katına çıkartıp inşallah ilimizdeki bilcümle öğrencilerimize ekmeğimizi buradan vereceğiz. Nedeniyle burası bire bir istihsal üssü kabilinden çalışıyor. Burada hem öğrencilerimiz eğitim alıyor hem öğretmenlerimiz öğrencilerin başında bulunarak onlara ulama sunuyor. Bura üretim üssü kabilinden çalışacak” dedi.

Öğrenciler ise, hem derslerini hem de meslek öğrendiklerini belirterek, karye okullarındaki öğrencilere atlatmak yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı.

Share: