Konya haberleri! Konya’da nefes kesen Lehçe Masa Başı ve Saha Tatbikatı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Facia Engelleme Planı’nın (TAMP) uygulanabilirliğini bırakmak, anne ve bindi çözüm ortağı kurumlarda farkındalık düşünmek, planlardaki beklenen mesai ve eksiklikleri belirlemek maksadıyla gerçekleştirilen Bölgesel Masa Başı ve Düzlük Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Deneyimsizlik ve Eğitim Bilimi Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Facia ve Ivedili Kapsam Müdürlüğü’nün (AFAD) yanı sıra Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan mevrut AFAD ekipleri de katılma etti. Değişik etaplar halinde planlı tatbikatta, Beyşehir İlçe Bitirmiş Güvenlik Bot Komutanlığına sadık Bot Timi, cingöz düzensiz strateji köpeği, polis kontrol ve istirdat, hususi harekat timi, evcil bindi ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile değişik sivil sosyete kuruluşlarından temsilciler yer aldı. Tatbikatta senaryo uyarınca, dağlık alanda çevrili mütezayit ve kaybolan 10 şahsiyet grup ile 5 şahsiyet öğrenci topluluğunun saha aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üzerinde gerçekleştirilen arama kurtarma operasyonları yürütme edildi.

“23 adet çalışma grubumuzun koordinesi AFAD eliyle yapılmaktadır”

Başarıyla sona eren manevra sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Yıldız Tosun, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Traksiyon çerçevesinde 5 vilayeti kapsayan lehçe aynı masa başı ve saha tatbikatı yürütme ettiklerini anlatan Boğa, senaryolar doğrultusunda, çevrili kalma, kaybolma ve boğulma vakalarını laf aldıklarını belirterek, Türkiye Facia Engelleme Planı çerçevesinde 23 mesai grubuyla beraber lehçe masa başı ve saha tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Nasip Tosun, 23 iş grubunun birlikte temel hal ortakları olduğunu ve esas hal ortaklarının dahi bindi hal ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Tanıtma himmet grubu, taşımalık himmet grubu, kontrol istirdat faaliyet grubu, tagaddi kabilinden, bunun gibi 23 sayı bu faaliyet grubumuzun koordinesi AFAD aracılığıyla yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin ortak gücüdür. Bunu özel hava ve kuruluşlarla, kamu alım ve kuruluşlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, mahiyet kişilerle, tüzel kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta da emniyetimizin bahir polisi, jandarma, itfaiye dalgıç ekipleri, itfaiye kontrol istirdat ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Duygusal Suyu, Beşir, bilcümle temas ve el birliği içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko içtimai bindi çadırları kurulmuştur, yeniden UMKE ile irtibat el birliği içerisinde yürütme edilmiştir. Yani AFAD aracılığıyla koordine edilmiştir, emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyoruz” diye niteleyerek konuştu. – KONYA

Share: