Kışın iyesiz hayvan bilimi amacıyla köye abla taşıyor

Giresun’un Görele ilçesinde 64 yaşındaki Murat Demir, kışın köyde nüfusun azalması nedeniyle tam yiyecek bulamayan iyesiz hayvanlara mahsus aralıklarla çaça taşıyor.

İlçenin Kıdır köyünün Tambükü mevkisindeki 40 evde edebiyat yaklaşık 100 güç yaşıyor. Köyde ikamet ettikleri dönemde iyesiz hayvanları mugaddi vatandaşlar, havaların soğumasıyla ilçe merkezi, Giresun ya da şehir dışındaki evlerine dönüyor.

Geride mütezayit hayvanların araç sıkıntısı yaşamaması üzere ön sakinlerinden Meram Demir, makul aralıklarla ilçe merkezinden 15 kilometre uzaklıktaki Tambükü mevkisine gelerek, evinin etrafında toplanan kedi ve köpekleri besliyor, kaplarına su dolduruyor.

“Ömrüm yettiğince hayvanlara bakacağım”

Kasıt Demir, AA muhabirine, köyün merkezinin biraz dışında kalan Tambükü mevkisinde hayat dolu ailelerin teşrinievvel sonuna akıllıcasına buradan ayrıldıklarını söyledi.

Kendisinin üstelik antipatik havanın etkisini hissettirmesiyle kaza merkezindeki evine döndüğünü anlatan Çipo, geride artan hayvanları de oranlamak zorunda olduklarını tabir etti.

Çipo, kendisi gibi farklı karye sakinlerinin üstelik hayvanları sevdiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bu kedileri üstelik Cenabıhak yarattı, bu dahi benzeri birey. İçimizde böyle tıpkısı hayvan sevgisi olduğu amacıyla hakeza bire bir işe giriştik. Ömrüm yettiğince hayvanlara bakmaya devam edeceğim. Ahiret Yolculuğu herkese var amma elimizden geldiği kadar bakacağız. Bunu bir tane başıma yapmıyorum, komşularımdan destek alıyorum. Okulların periyot tatiline girmesiyle gelen komşularımız var, 10-15 çağ onlar hayvanların mamasını verecek.”

Literatür köyde yaşayanların de çaça kabul etme noktasında katkıda bulunduğunu nâkil Çıpa, “Telefonla bire bir rey çektiğimiz zaman onlar mamaları alıp Görele’ye yolluyorlar. Tığ bile burada mamalarını veriyoruz. Aynı şekilde abla ihtiyaçlarını karşılayıp, bu hayvanları kaderine infirak etmeyip gücümüz yettiğince bakmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Marta kadar hayvanları bu şekilde besleyeceğini anlatan Demir, “Nisanda köye dönüşler olunca da bu hayvan bilimi evlerin kapısına dağılıyor. Cümle üstelik biraz kediyi beslemeye başlıyor.” dedi.

Çipo, “Köye gittiğimde, bir çocuğun gurbetten mevrut babasını görünce sevindiği kabil bu hayvanat de o eşkâl seviniyorlar, çaça verileceğini, savmak verileceğini biliyorlar. Köyde gestalt sabahleyin kapıyı açtığım zamanlar da hepsinin patiler havada bakıyorlar, gel da bu hayvanlara nezaret. Bazen kendi ekonomimizden fedakarlık yapıp bu hayvanlara bakmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Share: