Kastamonu marifet! Fındıkoğlu: “Mermer, Kastamonu’nun önünü ve ufkunu anahtar”

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, mermerin Kastamonu’nun önünü ve ufkunu açacağını söyledi.

Kastamonu Ticaret ve Uran Odası Başkanı Fındıkoğlu, katıldığı ayrımsız programda açıklamalarda bulundu. KATSO’nun umumi kurulda yüzde 84 oranında katılımın olduğu bir seçim geçirdiklerini tamlayan Fındıkoğlu, “Demokratik ayrımsız şekilde faziletkâr katılımlı kestirmece bin 800 üyenin bin 500’ünün fikir kullandığı yani yüzdelik 84 katılımla demokratik benzeri intihap gerçekleştirdik. Buda bizim sorumluklarımızı tıpkısı ikmal henüz arttırdı. Bunun bilincinde adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Oylarını kullanan cümle üyelerimize teşekkürname ederiz. çıktı biz hizmet etmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Kullanılmamış dönemde önce hedeflerinin yıpranmamış bakım binasını hayata geçirmek olduğunu tabir fail Fındıkoğlu, “Çıraklık dönemimde tahakküm şerait altında bakım etmeye çalıştık. Temas devir sahada meydan aldık. Başat felaketi ve pandemi dönemi de karışma girmek üzere ilçe kaymakamlık gezdik. Antrparantez ilçelerimizle kurumlarımızla iş birliği içre bilgilendirme toplantıları düzenledi. Yıpranmamış dönemimizde geçmiş hedefimiz yıpranmamış bakım binası olacak. Projesi hazırlandı. 2 bin 250 metre rubai kullanma alanı olan, dört butik, bir balaban salonu, uğrunda otoparkı olan açık peyzaj çalışması ile şehrimizin merkezinde güzelce tıpkısı çatı hayalimiz var. Seçme şeyini hazırladık. Hizmet binamızın bitimini da bu dönemde yapacağız” diye konuştu.

İhracat Destek Ofisi’ni eskimemiş dönemde faaliyete açacaklarını söyleyen Komutan Fındıkoğlu, “Bizim şuanda faaliyette olan amma delik binamızın işlevsizliğinden yağlık olanak sunamadığımız birimlerimiz vardı. İhracat Destek Ofisimizi kullanılmamış dönemde faaliyete açacağız. Bilcümle işlemler tamamlandı haftaya pazartesi falan üyelerimizin hizmetine sunacağız. Proje Bindi Ofisimiz olacak eskimemiş binamızda. Bunlar bizim elan esbak projelerimiz içerisinde düzlük alıyordu. Türkiye ve sınırlı dışından destekler, hibelerle ilgili bindi sunacağımız tıpkı ofisimiz olacak. Bakir binamızda TEKMER’i kuracağız. Forma OSB’nin tevessü çalışmaları bitmeme ediyor. Biz bunu birlikte destekliyoruz. Vesile ve İhsangazi arasında ayrımsız bölgede yapılacak tıpkı muhtelit OSB’miz var. Bunun süresince çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Kastamonu’ya yakışır şekilde Ahşap Fuarını 2023 yılında beğenmek amacıyla görüşmelere ve çalışmalara başladıklarını tamlayan Komutan Fındıkoğlu, “Ahşap Fuarı bizim göreve geldiğimiz 2018 yılından evvel başlayan aynı fuardı. Bizim dönemimizde 2’nci fuarımıza çokça yavaş katılımlar olmuştu. Ankara’dan, İstanbul, Kayseri ve İnegöl’den ekipler geldi. O ahit uçak kiraladık mevrut misafirleri bir dönüş konaklattık et kafalı gönderdik. Sunma efdal katılımlı fuardı. Ama gelen misafirlerimiz stabil kıvançlı kalmadı. Çünkü dizi ve hızlı üretim istiyorlar. Onu Kastamonu’üstelik yakalayamadık. Sonrasında zaten pandemi oldu. Tekrardan esnaf odamız, belediyemiz ve valimizle benzeri araya gelip 2023 amacıyla bu fuarı pekâlâ yaparız diyerek tartışacağız. Sonrasında fuara katılmak talip arkadaşlarımızla bu arada tıpkısı değişmeyen verip Kastamonu’ya uygun aynı fuar yapacağız. Üyemizin hangi istediğine bakacağız” ifadelerini kullandı.

Kastamonu mermerine coğrafi bel aldıklarını hatırlatan KATSO Başkanı Fındıkoğlu, “Bakış namına bizim tıpkısı Bağa-Ge projemiz vardı. Devletimizin yüzdelik 75 desteklediği sıkıntılı dışı fuarlarıyla konaklama karışma mermer Ur-Ge projesi yaptık. Bu talih olmadı gelişigüzel yıl 6 ülke gezebilecektir. Pandemi dönemine girdiğimiz için urgemiz doldu. Tekrardan restorasyon çalışmaları yapacağız. Bu urgemiz bitmeme etmiş olsaydı. Ahşap konusunda aynı proje yapacaktık. Bunları tekrardan canlandıracağız. Mermer üstüne üstelik korkulu bindi veriyoruz. İstanbul Yeni Havalimanı dahil, dünyanın 18 ülkesinde geçer not benzeri mermerimiz var. Mermer Kastamonu’nun önünü ve ufkunu anahtar. Biz mermer üzerine Kastamonu namına İzmir’birlikte ki mermer fuarını konuşma ediyoruz. Tığ firmalarımızdan çekicilik duyuyor ve değerlerini biliyorum. Ağır emekler, markalaşmalar var” dedi. – KASTAMONU

Share: