Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım, enerjik yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Kurum, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan yaklaşık 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Bakan Gurur, TV100’birlikte katıldığı naklen yayın programında gündeme ilgili soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki önceki temellerin, 25 Ekim’dahi nerede atılacağına ilgili istifham üstüne Çekicilik, “Projenin önce temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Çekicilik, tüm valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilişik vukuf istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde devlet ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak çoluk çocuk, taksitleri nasıl ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Çalım, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu cesim ayrımsız ölçü.” diye konuştu.

Icra Vekili Gelgel, projede alternatifler olduğuna işaret ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz ocak alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 teklik taksit taksit 10 sene faizsiz arsa taksiti. Yani bugün hangi ödüyorsanız, 10 sene aynı taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kendi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artma dahi yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin görevli maaşı artışına bakarak düzenlenecek olmasının bazen endişelere hastalık olduğunun belirtilmesi konusunda Kurum, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda esasen. Güzeşte yıl vazifeli maaşına tahminî yüzde 80 artma geldi. Biz TOKİ’den karı almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Biz kirada tıpkısı düzenleme yaptık, icar artışı yüzdelik 25’i geçemez. Dolayısıyla bölük kira artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma bile yüzdelik 25’i geçmemelidir ve tıpkı sene içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzde 25 artım yaptık.”

Kurum, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Icra Vekili Gelgel, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki ev fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Tersine kamu tersi bire bir kapsam olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilgili şikayetlerin hatırlatılması konusunda Gurur, şunları söyledi:

“Bu murat bile çokça geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya mesafe getirmiş olalım. Biz martir ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kestirmece 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz için kural dışı durumda. Mevrut rica üzerine Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede sunturlu dahi aynı faaliyet yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz bile bu projeye başvurabilecekler. Filhakika sair martir ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa birlikte başvurabiliyor.”

Bakan Gelgel, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bilcümle sektörlerde istihdamı artıracağını, yıpranmamış istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde toplam 200 bin yeni istihdam alanının oluşacağını dile getiren Maksat Çalım, “Gençlerimiz, kullanılmamış mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem da vabeste olduğumuz kuruluşlarımıza eskimemiş mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Ölçülü gelir grubuna ilişkin içtimai bölük projesi

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gurur, Türkiye’üstelik almanak yaklaşık 600 bin bakir ev yapıldığını belirterek “Sunu murat dengesiyle ilgili. Ben burada dilek karşısında arzı artırıyorum. Deminden mutedil gelire da yapacağız. Orta gelire birlikte takiben proje açıklayacağız. Dolayısıyla o 600 bin içerisinde birlikte itidalli gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu da Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Yurt Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve konut fiyatları düştü, düşmeye dahi devam edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Share: