İZMİR’DE 1200 KİŞİLİK AFAD TATBİKATI BAŞLADI

İZMİR’bile, toplam 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada almak amacıyla 1200 personelin katıldığı Lehçe Düzem 2022 Masabaşı ve Yer Tatbikatı başladı. Ilbay Yavuz Sadık Köşger, manevra öncesinde yaptığı konuşmada, İnsanın başına afetler temas antlaşma hazır olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. AFAD müdürü yeni atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Sarsıntı olduğu ahit AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Emniyet müdürümüz üstelik faaliyetler olmuştu. Ben dahi asansör birlikte yakalanmıştım. Değme kalem tabii afete giderek mücehhez başlamak hayati öneme erbap dedi

Bölgesel Dozaj 2022 Masabaşı ve Düz Tatbikatı, İzmir’in Bornova ilçesindeki Beklenti Mahallesi’nde mevcut AFAD Yetişek ve Tatbikat Alanı’nda, İzmir Valisi Güç Yakınlarında Köşger’in da katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin beraberinde, Manisa, Ziyalı, Denizli, Uşak, Muğla ve Balıkesir AFAD mülk müdürlüklerine kapalı, 611’i sahada görev kayran toplamda 1200 personelin katıldığı tatbikatta enkazda kontrol istirdat, su ve selde arama kurtarma, güvenlik ve asayişin sağlanması, enkazın kaldırılması, haberleşmenin sağlanması, hasar tespitinin yapılması, küçükbaş hayvanların nakli kabil çokça sayıda hayatiyet icra edildi. 184 aracın katıldığı tatbikat kapsamında, TCDD İzmir Limanı Manevra Alanı, Balçova Engelliler Tabiat Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi’nde girmek için, 4 farklı lokasyon üstelik mütenevvi arama kurtarma çalışmaları yapılacak.

‘DEPREMİN OLDUĞU DEVIR AFAD MÜDÜRÜMÜZ EVİNİ TAŞIMAYA GİTMİŞTİ’

Tatbikat öncesinde mütekellim İzmir Valisi Zor Gerçek Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür edip, Herkese kazasız belasız ve afetsiz eyyam diliyorum. Afetler bilindiği üzere nerede, hangi ant, hangi büyüklükte ve elbette meydana geleceği baştan isimsiz ve adisyon edilemeyen davranışlar. Bu nedenle, insanın çoğu ant afetlere hazırlıksız yakalandığı ve fert ve dünyalık kaybına dahi sebep olduğu malumumuz. İnsanın başına afetler gelişigüzel devir amade olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. AFAD müdürü eskimemiş atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Yer Sarsıntısı olduğu dönüş AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güvenlik müdürümüz birlikte işler olmuştu. Ben da asansör da yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle sonuç namına ilimizde gerçekleşen 30 Ilk Teşrin 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami yer sarsıntısı gerçeğini ayrımsız sefer elan bizlere hatırlattı dedi.Facia ve ivedi durumlarda devletin tam imkanları engel gören vatandaşlar için seferber edilerek, cümle engelleme ve düzeltme çalıştırmaları yürütülmektedir. diyen ilbay Köşger, şöyle bitmeme etti Bugün yürütme edilecek bu tatbikatta, İzmir Facia Engelleme Planı’nda alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve anbean görev almaya amade arkaç getirilmesi, bakım gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde mesai yapması amaçlanmıştır dedi.

Share: