İZMİR/MANİSA/DENİZLİ/AYDIN – 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı

29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla İzmir ve çevre illerde törenler düzenlendi.

İzmir Valisi Müşkül Namuslu Köşger, Valilik binasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer ve Iye Ordusu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Eksiksizlik Kullanılmamış ile tebrikleri kabul etti, ardından protokol üyeleri Cumhuriyet Meydanı’na geçti.

Köşger, Türk milletinin birçok badireleri kişi halis gücüyle atlattığını, tekmil dünyanın sesini kısmaya çalıştığı tıpkısı zamanda bereketli tıpkı sedayla “Ya bağımsızlık, ya ahiret yolculuğu” dediğini ve Cumhuriyeti kurduğunu kaydetti.

Cumhuriyetin Kurucusu Balaban Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, muazzez şehitleri ve kahraman gazileri bitmeyen minnet ve şükranla yabancı ettiğini söyleyen Köşger, şunları kaydetti:

“Nazik Türk milleti, Cumhuriyetin çağdaş, yenilikçi ve gündeş ayrımsız ati anlamına geldiğini kuruluş sürecinde ve gücük sürede çok gani özümsemiş ve rüşvet etmiş, o günlerden günümüze sanayileşmeden altyapıya, eğitimden sağlığa, siyasetten ekonomiye hayatın değme alanında yaşanan esaslı ve büyük değişimlerle devletin beraberinde ve destekçisi olmuştur. Bu anlayışla 100. yılına tehlikesiz adımlarla ilerleyici Cumhuriyetimiz bayrı fehamet geleneğimizi maziden atiye taşırken şimdiye büyüklüğünde olduğu gibi zaman dahi erte dahi inşallah izzet ve millet birlikteliği ile ülkemiz nice 100 yıllara ulaşacak ve ebediyete kadar kalımlı kalacaktır.”

bu arada Ilbay Köşger, gürültülü sisteminde yaşanan arıza dolayısıyla, konuşmasına bir müddet ara vermek yerinde kaldı. Arızanın giderilmesinin ardından Köşger, konuşmasını tamamladı.

Kutlamalar kapsamında ahali oyunları gösterisi ve geçit töreni düzenlendi.

Denizli

Denizli Valiliği önünde düzenlenen törende tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ilbay Mürtefi Fuat Atik, Büyükşehir Belediye Reisi Osman Zolan vatandaşların bayramını kutladı.

Çevik, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yılını, mevki genelinde olduğu kabil kentte bile balaban aynı çalkantı içre kutladıklarını söyledi.

Vali Çevik, milletin eş eseri Cumhuriyetin ülkenin gündeş ve demokratik benzeri ülke kendisine varlığını ve gelişimini sürdürmesinin genişlik makro güvencesi olduğunu kaydetti.

Törende, öğrenciler koşma okudu, türlü yarışma ve spor etkinliklerinde dereceye girenlere ödülleri verildi.

Tören komandoların gösterisi peşi sıra geçit töreni ile sona erdi.

Manisa

Manisa’de törenler Ilbay Yaşar Karadeniz ile tören düzeni üyelerinin tebrikleri kabulüyle başladı.

Kabulün peşi sıra Manisa Valiliği önünde tören düzenlendi. Vali Karadeniz ile Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün vatandaşların bayramını kutladığı törende, içtinap etmek duruşunun peşi sıra İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının peşi sıra Ilbay Karadeniz, Cumhuriyetin kazanımlarına ilgi çekerek, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet, egemenliğin millete verilmesidir, özgür iradedir, özgürlüktür, yönetime halkın katılımıdır. Çünkü cumhuriyet devletle milletin bütünleşmesidir. Cumhuriyet Altını iradesinin ilanıyla umum bağımsızlığımız birlikte tescillenmiştir. Önce izzet tarafından, sonraları hür teşebbüs yardımlarıyla ülkemizin kalkınması süreci başlaması sağlanmıştır. Cumhuriyetimiz, aradan geçen 99 yıllık süreçte üst üste çıkan savaşlarda apışık ve kudretsiz isabet, yakılmış ve yıkılmış Anadolu’dan dünyanın en nazik 20 ekonomisinden biri olmayı başarmıştır.”

Kutlama programı, umum oyunları gösterilerinin yapılması, şiirlerin okunması ve derbent töreniyle son buldu.

Aydınlık

Vazıh İstasyon Meydanı’nda yapılan törende Ilbay Hüseyin Aksoy, Okumuş Büyükşehir Belediye Başkanı Korkunç Çerçioğlu ve Garnizon Komutanı Miralay Hakkı Haktan Bağış, askeri araçla alanda toplanan vatandaşları selamladı.

Törende Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Burada müzakere yapan Aksoy, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutladı, arkası sıra dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

Törende Foça Güllabi Komando Er Eylem Manevra ve Terbiye Bindi Takım Komutanlığınca tüfekli eylem yapıldı.

Program, okulların tören geçişi ile sona erdi.

Çeltek

Çeltek’ta 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında merasim düzenlendi.

Yardımcı Valisi Turan Ergün’ün Çeltek Valiliği binasında devlet protokolüyle bayramlaşmasının arkası sıra 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’ndaki törene geçildi.

Ilbay Ergün ile Yardımcı Şehremini Mehmet Şimşek vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı tebrik mesajı okundu.

Cumhuriyetin 99. yılını kutlamanın sevincini ve mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Ergün, şöyle devam etti:

“Önümüzde uzanan 100 almanak bakir dönme ayn önüne alındığında Cumhuriyetimizin kazanımları, ülkemizin müreffeh aynı geleceğe ulaşması amacında yılmayan kararlılığımız ve arz iri gücümüz olmaya bitmeme edecektir. Yıpranmamış ayrımsız çağdaki dünyamızda hak ettiğimiz konuma ulaşmanın yolu Cumhuriyetin kazanımlarını destek olmak, çağcıl medeniyetler seviyesinin üzerine tarh gayretini sürekli devam ettirmektir.”

Ergün’ün konuşmasının peşi sıra öğrenciler aracılığıyla şiirler okunup, el oyunu gösterileri yapıldı.

29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kapsamında devlet genelinde planlı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin sonrasında milli motosikletçi Asrın Rodi Temiz gösteri yaptı.

Komando Birliği ve öğrencilerin merasim geçişi yapmasıyla izlence sona erdi.

Törene, AK Parti Yardımcı milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Tarih, CHP Yardımcı Saylav Özkan Şule, Çeltek Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Acar, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Uğraş, İl Güvenlik Müdürü Ongun Gezer, İl Uyanık Komutanı Albay Amaç Kılıç, çekicilik müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: