Iye Ağbaba: “Türkiye’nin Adı ‘Tuhaf Ölümler Ülkesi’ Bunun de Yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan”

CHP Genel Komutan Yardımcısı Iye Ağbaba, “Ayrımsız ülkenin kalitesi, gelişmişliği insanların ölümüyle ölçülür ve maatteessüf, yirmi yıldan beri ülkeyi getirdiğiniz uzanım bu. Türkiye’nin adı ‘yabansı ölümler ülkesi’ bunun dahi yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Malatya Mebus Iye Ağbaba, geri TBMM Umumi Kurulunda yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Türkiye dünyanın hiçbir coğrafyasında yaşanmayan ölümler ülkesi, ayrımlı ölümler ülkesi. Dünyanın hiçbir ülkesinde 21’inci yüzyılda soba gazından insanlar zehirlenerek layemut. Dünyanın hiçbir ülkesinde yılda 800 birey boğularak ölmez gayritabii ölümler ülkesinde olur. Dünyanın hiçbir ülkesinde şofbenden sızan gazla evet da dünyanın tek ülkesinde çadırda uyurken insanlar yanarak layemut. Dünyanın hiçbir ülkesinde yılda 500 gönül düzme alkolden etraf ölmez. Dünyanın hiçbir ülkesinde insanlar Erzurum’un göbeğinde, çağ salda donarak layemut ama abus ölümler ülkesinde bunların hepsi evet. Yeniden, dünyanın hiçbir ülkesinde minibüsün zarfında insanlar boğulmaz. Çökmüş altında insanlar unutulmaz. Bugün hala Elbistan’birlikte madenin altında, göçüğün altında 9 can cesetleri çıkarılmamış durumda.

“TÜRKİYE’DE YAŞAM SUDAN UCUZ, ÖLÜM YALINÇ”

Ayrımsız ülkenin gelişmişliği o ülkedeki AVM sayılarıyla, yollarla, köprülerle ölçülmez. Bir ülkenin gelişmişliği o ülkedeki insanların zahir öldüğüyle ölçülür. Tıpkısı ülkenin gelişmişliği insanın yaşamına verilen değerle ölçülür. Gelişmişlik ‘Kazara hayatiyet direği düşer ölürüm’ diyerek korkmamaktır. Gelişmişlik, rögar kapağından düşüp ahiret yolculuğu akla gelmemesidir. Gelişmişlik balkonda otururken bir maganda kurşunuyla ölümün olmamasıdır. Trafikte, sokakta, kaldırımda, yatakta, balkonda ahiret yolculuğu branş geziyor. Hayat meccani, ölüm arz görgüsüz kere. Dünyanın hiçbir ülkesinde öz yatağına yapı yapıldığı üzere yüzlerce koca ölmez. Dünyanın tek ülkesinde yüzlerce eş ölmesine karşın Türkiye’deki kabil bir biricik sevimli cezalandırılmamış kalmaz. Bu saydığım olaylardan geçtiğimiz yıl yaşanan Kastamonu ve Sinop’taki ölümlerden ortalık dahi ayrımsız bir tane can cezalandırılmadı. Dünyanın tek ülkesinde insanlar evde otururken hâkim basarak ölmez. Hatırlayın, Samsun’birlikte 2011 yılında TOKİ basamak yapmış, insanlar evde otururken hâkim basıyor ve 9 güç ölüyor habbe zarfında, 9 birey ölüyor. İstanbul’un göbeğinde senelerce yönettiğiniz, rantını yediğiniz İstanbul’de, yezitlik ettiğiniz İstanbul’bile benzeri baskın baskını oluyor, içindeki kadın emekçilerle birlikte kamu 31 yaşama ölüyor. Nerede ölüyor? Servis aracının zarfında, selin içerisinde ölüyor.

“SEÇME YIL YÜZLERCE YAVRU VE GAILESIZ BOĞULUYOR. DEFAATLE OKULLARA YÜZME DERSİ KONULMASI İÇİN TEKLİF VERDİK”

Her sene insanlar boğularak ölüyor. Yaz mevsimi gelince gençlerimiz, çocuklarımız ölüyor ülkeyi yönetenler temas yıl bu ölümleri izlemeye bitmeme ediyor. Bu sene yemeden içmeden Adana’bile 28 gencimiz boğularak gevşek, geçen yıl 90 kişi boğularak cansız. Niçin? İnsanlar dünyanın ayrıksı ülkelerinde niçin boğularak ölmüyor? Çünkü sair ülkeler tedbir alıyor. Hangi yapıyor? Milletvekili olduğum günden beri kanun teklifi veriyorum, okullarda yüzme dersi sınırlanmış kılınsın diyerek amma bu görmezden geliniyor ve maatteessüf bu yüzme kursları verilmediği amacıyla gençlerimiz ölüyor. Şunu söyleyeyim ati sene üstelik ölmeye bitmeme edecek ama bilin ki ati sene ilkokullarda yüzme dersi ilişkin olacak. Kuşkusuz olsa sizin çocuklarınızı havuzlu villada oturuyor, elbette olsa sizinkiler havuzun karşısında kızıllık şekeri çekerek oturuyorlar, fakir fukara sizin umurunuzda değil.

“6 YILDA 104 KİŞİ MAGANDA KURŞUNUYLA HAYATINI KAYBETTİ”

Seçkin yıl maganda kurşunuyla insanlar katlediliyor. Sonuç altı yılda 104 âdem katledilmiş. ya bu dünyanın değme ülkesinde olsa ayrımsız cezalandırılır; bu işe hazırlık almayan, o silaha mezuniyet veren evet da vermeyen koca cezalandırılır amma bizde ne tedbir var hangi ceza var. Yeniden yeri gelmişken söyleyeyim, bu ferdî silahlanmaya karşı toplum adına, Türkiye olarak hep gelişigüzel alın durmalıyız ve bu ferdî silahlanma konusuna bütün bu arada hazırlık almalıyız. Düğünlerde, maçlarda zırh havaya sıkılıyor, balkonda çayını içen tüvana ölüyor.

“KAZANCI BEDİH’İ SOBADAN SIZAN GAZDAN KAYBETTİK. BU HEPİMİZİN UTANCIDIR”

Siz hiç dünyanın tek ülkesinde yoksulluktan gaz bağlatamadığı için soba gazından, sobadan zehirlenip ölen âdem duydunuz mu ya? Bakın, öyle ayrımsız ülke düşünün kim, Ocakçı Bedih, Türkiye’nin yer yetişkin seslerinden birisi. Ocakçı Bedih ve eşi pekâlâ öldü biliyor musunuz? Ocakçı Bedih ve eşi sobadan sızan gazla, karbondioksitle öldü. Bu bile hepimizin, herkesin utancıdır, en çok üstelik ülkeyi yönetenlerin utancıdır. Yaz gelince insanlarımız açılmak amacıyla ölüyor, kış gelince insanlarımız ehlîleşmek için ölüyor.

“12 KIZ ÇOCUĞU YANARAK BIREY VERDİ”

Anca bire bir mevki yarattınız kim ayrımsız taraftan ayrımsız ekip zenginleşiyor, farklı taraftan toplumun serbest kesimleri yoksullaşmaya bitmeme ediyor. Öyle ayrımsız insan tipi yarattınız ki maalesef sonra varlıklı olan, aceleci varlıklı olan, düzgün şekeri calip, şiddetli arabalara binen tıpkı toyluk yarattınız. Bu ülkede maalesef fakir alperen çocukları okusun diyerek yurda verilir, 21’inci yüzyılda 12 fukara derviş çocuğu cayır cayır yanarak ölüyor. Maalesef ne ceza var hangi tedarik var; bir birlikte sıfır tıpkısı şey daha var: Ülkeyi yönetenlerde vicdan namevcut.

“TÜİK’E BAKARAK NEDENİ BİLİNMEYEN 25 BİN ÖLÜM VAR”

Sirkeci’bile arabalı vapur vapurdan denize düşen araçtan 6,5 yaşındaki Kraliçe ile anneannesi öldü. Kütahya’bile suçu elden yolda çapmak olan cıvıltı çarpmasında sonucunda 17 yaşında Ulak Pekuslu ölüyor, cali bade nedeniyle yılda 500 adam ölüyor. Mehabetli Şeker’le alay malay 2015 yılında Samatya Hastanesine gittik, inanamadık; ayrımsız anda 45 dirilik cansız. TÜİK diyor kim; ‘Nedeni isimsiz 25.541 ölüm var, 25.541; ilçe sonucu zehirlenme nedeniyle ölen gönül sayısı 689, kaymakamlık sonucu tedenni nedeniyle ölen güç sayısı 3.220.’ Sahte alkolden 500 güç ölüyor. Soylu’nun önergeye verdiği yanıta bakarak 2015-2022 yılları arasında 108.905 yurttaş zehirlenmiş.

“TÜRKİYE’NİN YAVAŞ ‘TUHAF ÖLÜMLER ÜLKESİ’ BUNUN DAHI YÖNETİCİSİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN”

İstanbul’un kalburüstü Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun yönettiği İstanbul’de, bir tane metrobüs çarpışınca sizin yandaş iletişim araçları ne yapıyor? ‘İmamoğlu ilçe yaptı’ diyor. Evet bu saydığım ölümlerin sorumlusu kim? Sizsiniz. Siz bakir başı yerde bulabilirsiniz, diyebilirsiniz kim: ‘Bizim günahımız bulunmayan, Alıcı yaptı.’ Maşallah, manipülasyonda, algıda sizin elinize akarsu dökecek bir siyasi hareket mevrut değil. Bunun sorumlusu sizsiniz. Tıpkı ülkenin kalitesi, gelişmişliği insanların ölümüyle ölçülür ve maatteessüf, yirmi yıldan beri ülkeyi getirdiğiniz durum bu. Türkiye’nin adı ‘yabansı ölümler ülkesi’ bunun da yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan.”

Share: