İhsangazi ve Dil ilçelerine yapılacak OSB’ye bindi sözü

Kastamonu Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, İhsangazi ve Vasıta ilçelerine yapılacak organize uran bölgesi amacıyla (OSB) TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan bindi sözü aldı.

Kastamonu Ticaret ve Endüstri Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, beraberindeki yıldız bilimi ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu konuşma etti. umumi heyet üyeleri, meclis üyeleri, bakış personelinin birlikte hazır bulunduğu ziyarette Fındıkoğlu, Kastamonu Tecim ve Uran Odası kendisine yapı başvurusunu yapacakları İhsangazi-Miftah Birleştirme Uran Bölgesi için TOBB’dan bindi istedi. Kastamonu’birlikte kalıp, Seydiler, Tosya, Taşköprü OSB’lerinin büyük oranda doluluğa ulaştığını ve genişleme aşamasına geçildiğini tamlayan Fındıkoğlu, “Heveslendirme düzenlemesinde 6’ncı toprak teşviklerinden yararlanabilecek olan İhsangazi’bile bakir tıpkısı OSB dayamak için KATSO kendisine harekete geçtik. Açkı ilçesi ile eş tıpkısı bölgede kurulacak OSB’nin referans dosyasını hazırlıyoruz ve güdük sürede bakanlığa tasdik edeceğiz. İl ekonomimize nazik yardım sağlayacak İhsangazi-Açacak OSB’nin bünye süreci üzere TOBB’dan destek rica ediyoruz” dedi.

“Kamu donanımlı yıpranmamış dalavere binamızın yapımında TOBB’un desteği bizim amacıyla eke”

Tekmil donanımlı yeni hile binasının yapımında da TOBB’un desteğinin kendileri üzere muhteşem olacağını ifade eden KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, yıkılan eski uray binasının bulunduğu alanda yapmayı planladıkları kullanılmamış idari binanın projesine ilgilendiren kamu hazırlıkları tamamladıklarını söyledi. Fındıkoğlu, yeni binanın mimarlık çizimlerini TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na gösterdi. Eskimemiş bina bünyesinde TEKMER ilkin almak amacıyla çokça sayıda eskimemiş birimin birlikte saha alacağını belirten Başkan Fındıkoğlu, “Parçalanmamış bu birimlerin hayata geçmesi üzere da desteğinize ihtiyacımız olacak” şeklinde konuştu.

“KGF kredilerinde üyelerimiz sınır sorunu yaşıyor”

KGF kredilerinde üyelerinin limit sorunu yaşadığını belirten KATSO Başkanı Fındıkoğlu, işletmelerin yatırıma yönelebilmeleri ve sürdürülebilir olmaları üzere TOBB’un bankalar nezdinde işletmelere kefil olduğu Güven Güvence Fonu (KGF) kredilerinin büyük önem taşıdığını kaydederek, “Sınır üstüne sıkıntı yaşıyoruz, üyelerimiz kıygın oluyor. Çözümü noktasında talebimiz vardır” diye niteleyerek konuştu.

“Pandemi ve başat felaketinde evgin müdahalede bulunduk”

Pandemi ve hâkim felaketinde evgin müdahalede bulunduklarını rapor eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise KATSO’nun pandemi dönemi ve Bozkurt başta almak üzere ilçelerinde yaşanan baskın afetlerinde çokça evgin ve oylumlu işlere imza attığını ifade ederek, “Oğuz Komutan bu pek iki süreçte da üyelerinden mevrut sıkıntıları simultane bize iletti ve gelişigüzel müracaat içinde müstacel müdahalede bulunarak bölgeye çözüm getirdik. KATSO’yu Kastamonu’ya verdiği bu hizmetten kıran tebrik ediyorum. Pandemi ve baskın afetinden Kastamonu’nun arz bir iki hasarla çıkması ve yaraların aciliyetle sarılması amacıyla iri çabalama sarfiyat ettik ve hedefe iri oranda ulaştık” şeklinde konuştu.

“Avrat sedir üyesi sayınızı ati seçimde arttıralım”

Eş üyelerin önemine değinen TOBB Başkanı Hişsarcıklıoğlu, “Öncelikle Oğuz Başkanı KATSO’ya kadın sedir üyesi kazandırdığı üzere tebrik kartı ediyorum. Gelecek dönemde meclisteki kadın uzuv sayısını henüz birlikte artıralım. Eş divan üyelerimiz ve karı girişimci kurulumuz ile Kastamonu’bile çokça henüz muvaffakiyetli işlere imza atılacağına inancım eksiksiz” dedi.

“Projelerinize ve taleplerinize bütün destek olacağız”

KATSO Başkanı Fındıkoğlu’ndan mevrut yeni projeleri ve talepleri dinleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Anlı Şanlı işlerde köylü durmak imkânsız. Kül projelerinizde TOBB yanınızda. Bunu böyle bilin. Lüzumlu OSB ve gerekse yıpranmamış idare yapı için TOBB olarak elimizden geleni yapacağız. Oğuz Başbuğ’ın Kastamonu’daki üyelerimizden gelen seçme talebi bana ilettiğinde deva olmak için elimizden geleni bir zamanlar olduğu gibi esasen yapacağız” açıklamasında bulundu.

KGF’dahi yaşanan sıkıntılarla ilgilendiren KATSO Umumi Heyet Üyesi İlhan Pehlivan eliyle sunulan bilgilerle ilişik dahi değerlendirmeden bulunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “KGF’deki talepleriniz denk bulacak” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: