İçişleri Bakanlığı İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Soyer ve Bazı Şehremaneti Yöneticileriyle İlgili Soruşturma İzni Verdi

İçişleri Bakanlığı, 9 Eylül’deki İzmir’in kurtuluşu törenlerinde yaptığı konuşmayla iktidarın tepkisini calip İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer ve uray yönetimi hakkında 3 ayrı konuyla ilgili anket izni verdi. Aylar öncesinde sunulan sormaca izinlerinin belediyeye 28 Eylül’da bildiri edilmesi dikkat çekti.
Edinilen bilgiye bakarak, İçişleri Bakanlığı geçmiş kendisine, 1987 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çankaya’daki 6,6 dönümlük arazisini vererek yüzde 23,3’le hissedarı olduğu Hilton Oteli’ni sormaca konusu yaptı. Hilton Oteli’nden belediyenin hakkı olan paraların öğrenim edilmediği ve “kamu zararı oluştuğu” gerekçesiyle sormaca izni verildi. Burhan Özfatura’nın başkanlığı döneminde yapılan otelin park yeri gelirlerinin yüzde 50’sinin İzmir Büyükşehir’e verilmesi gerekirken yıllar boyunca öğrenim edilmediği gerekçesiyle Bronz Soyer’in beraberinde sakat İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Muazzez Kocaoğlu ve belediyenin Finansal Hizmetler ile Genel Yazmanlık birimlerinde görev fail 5 kişiyle ait soruşturma izni verildi.
ANLAŞMAYI IŞLEYEN KOMUTAN ‘ZAMAN AŞIMI’, 32 YIL SONRA GELENE SORMACA İZNİ
İşadamı Mehmet Nafiz Günal’a ilişik Günal İnşaat’ın yaptığı otelle ilgilendiren anlaşmayı imzalayan dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Hüccet Özfatura ile ahir dönemde koltuğa oturan Yüksel Çakmur ile 4 belediye yöneticisi ise “süre aşımı” gerekçesiyle anket dışında tutuldu.
YÖNETİM MÜESSES ÜYESİ ‘ÇALIŞMADAN AYLIK ALIYOR’ İDDİASI
Aynı aktarılma, yani 28 Eylül’üstelik İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşan bir özge soruşturma izni ise Grand Iş Merkezi A.Ş.’nin umumi heyet üyesi Prof. Dr. Ayşen Tevazulu ile ilgilendiren oldu. Fransa’da yaşadığı belirtilen Prof. Dr. Tevazulu’ın şehremaneti iştiraki Grand Iş Merkezi’nın yönetiminde düz almasına karşın yönetim kurulu toplantılarına katılmadan aylik aldığı iddiaları üzerinden anket izni verildi.
BAKANLIK HİBESİYLE YAPILAN TESİS İÇİN DAHI SORUŞTURMA İZNİ
Tunç Soyer’in Seferihisar Uray Başkanlığı döneminde, Seferihisar’ın Ulamış Köyü’ne 2017 yılında kurulan deri entegre tesisi dahi ayrı ayrımsız anket konusu yapıldı. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’ndan yüzdelik 50 oranında teberru alınarak Seferihisar Belediyesi’ne ilgilendiren 6,5 dönümlük araziye kurulan ve henüz sonralari S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’hangi devredilen kuruluş amacıyla kasaba himaye kurulundan lazım izinlerin alınmadığı gerekçesiyle Başbuğ Soyer ve ara sıra belediye görevlileri için sormaca izni verildi.
İZİNLER AYLAR ÖNCESİNDE ÇIKTI, YENİ TEBLİĞ EDİLDİ İDDİASI
Soruşturma izinlerinin önceki tarihlerde verilmesine karşın 28 Eylül’üstelik İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne deklerasyon edilmesi dikkat çekti. Hilton Oteli’nden doğan alacaklarla ilgilendiren sormaca izninin İçişleri Bakanlığı’nca sabık nisan ayında verildiği belirtilirken; Grand Iş Merkezi ile ilgili soruşturma izni tarihinin da geçmiş olduğu encam sürüldü.
TUNÇ SOYER, GÜNDEME OTURMUŞTU
İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, sabık 9 Eylül’deki İzmir’in kurtuluşu törenlerinde yaptığı konuşmayla gündem yaratmıştı. Soyer’in Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine atıfta bulunarak, “Yüz yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, vasıtalık ayrıca şike içindeydi. Gençleri, kadınları, çocukları, geleceği on paralık düşünmediler. Vakit Kaybetmeden ve hoppadak saraylarındaki saltanatı arkalamak üzere bilcümle benzeri milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, istiklal tutkumuzu ayaklar altına aldılar, teyit oldular. Bire Bir sabahleyin yayılmacı ülkelerin askerleri, etki çizmeleri ve çepel emelleriyle körfezin sularını ve güzelim şehrimizi karışma etti” sözleri Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın tepkisini çekmişti.
ERDOĞAN’DAN ANIF SÖZLER
Cumhur Reisi Erdoğan, 14 Eylül’üstelik Soyer’e müteveccih şu ifadeleri kullanmıştı:
“İzmir’da belediye başkanı çıkıyor Osmanlı’ya taşlama ediyor. Be haddini bilmez, be hadsiz. İzmir’i sen başat afetlerinden kurtaramıyorsun. İzmir’i pislikten, lağım sularından kurtaramıyorsun. İzmir’i körfezi bozuk kokulardan kurtaramıyorsun. Acaba diktiğin ne var? Dikili taşın hangi onu söyle. Sen Osmanlı’ya taşlama edebilecek hadde hangi ant ulaştın? Be hadsiz, bunun babası bile aynıydı, kendisi bile bire bir. Ama bu ulus bu cahillik inanıyorum kim geçmiş seçimde bunlara haddini bildirecek.”
SAVUNMA VERECEKLER
Şehremini Tunç Soyer ve hukukçular, soruşturmalar kapsamında savunmalarını verecek. Bu savunmaların ardından konuların yargıya taşınıp taşınmayacağı muhtemelen olacak.

Share: