HDP’li Gergerlioğlu: “Bire Bir eksantrik kudret göreve geldiğinde gene başörtüsü yasağını devreye koyabilir”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, başörtüsü meselesinin yasalı tıpkısı zemine oturtulmasının önemine meni ederek, “Tıpkı eksantrik nüfuz göreve geldiğinde yeniden başörtüsü yasağını devreye koyabilir.” dedi.

Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüne kanuncu serbestiyet getirilmesi üstüne verdiği yasa teklifiyle öne çıktığını, Kılıçdaroğlu’nun bu teklifine Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan yoluyla anayasa değişikliği teklifiyle bedel verildiğini söyledi.

Başörtüsü yasağının DÜRÜST Parti iktidarının uygulamalarıyla kalktığını fakat bu yasağın benzeri başka partinin iktidarında baştan uygulamaya konulabileceğinin altını çizen Gergerlioğlu, şöyle konuştu:

” Türkiye’bile başörtüsü meselesi ortadan kalkmış olsaydı bugün bu tartışmalarla gündem çalışır edilmezdi. Yaşanan tartışmalar başörtüsü meselesinin halen bitmeme ettiğinin açık göstergesidir. Bu ülkede başörtüsü yasaklarıyla milyonlarca kadının canı acıdı ve yıllarca siyasi gündemin sunu zirvesinde kayran aldı. daha çok birlikte kabil zira iktidar bu konuyu kuvvetli tıpkısı zemine oturtmuş değil. Başörtüsü meselesinde hangi yasal hangi bile anayasal tıpkı serbestiyet yok. Benzeri bambaşka iktidar göreve geldiğinde gene başörtüsü yasağını devreye koyabilir.”

Gergerlioğlu, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun önerisini HDP olarak desteklediklerini belirterek, “Bu işi yokuşa sürmekle, lafı dolandırmakla hiç kimse bir yere varamaz. CHP ve SELIM Fırka yetkililerine sesleniyorum: İşi yokuşa sürmeyin, eş bu işi halledelim. Anayasal uymazlık mi diyorsunuz? Bitmiş, buyurun hazırlayın anayasal değişikliği, biz dahi bu konuda icazet veririz.” diye konuştu.

Share: