Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu! İlk tanıyan oran Türkiye oldu.

Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan’ın iç bölgelerine akıllıcasına sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını zar ederek, Türk devletlerinde kendilerini öncelemek adına iş başlattı. Bu kapsamda Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’ni tanıyan önceki ülke Türkiye oldu.

ANKARA’DA TEMSİCİLİK AÇTILAR

Türk dünyasını baştan buluşturmayı hedefleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye’deki çalışmaları kapsamında önceki temsilciliğini Ankara Beştepe’üstelik açtı. Temsilciliğin açılışını ülkenin Reisicumhur Rizvan Talibov ve Reisicumhur Yardımcısı Mehmet Yüce Aslan yaptı. Talibov ve Arslan açım nedeniyle aynı takım değerlendirmelerde üstelik bulundu.

İLK TANIYAN BÜYÜKLÜK TÜRKİYE

Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’ni kurulmasının arkası sıra tanıyan önce mevki Türkiye oldu. İki mevki beyninde ileriki süreçte ticari ve politik anlaşmaların yapılması bekleniyor. Talih Türkiye’nin Türk dünyası ile buluşmasında emin liman olacak.

”MİLLETİM ADINA HAVA DUYUYORUM”

İlk namına hezel alan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, ” Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başşehri Ankara’da geçmiş temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim yerine mutluluğunu yaşıyorum. Tığ tıpkısı ulus iki devletiz” dedi.

“40 YILDAN BU YANA HAZIRLIK YAPIYORUZ”

Törende konuşan Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Mürtefi Aslan ise, “40 yıllık bir hazırlık. Esasen 44 günce benzeri savaştan bilahare, tabiatıyla mücadele ruhunu içinde barındıran dostlarımızla, savaş ruhunu süresince barındıran alp askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 yılından beri günümüze kadar 100 yıl süresince köle eksik toprağı ve bağrımıza tıpkı hançer üzere saplanmış olan o hançeri işte zaman burada tarihin bed sayfasına bir daha mankafa dönmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.Share: