Garo Paylan’dan Bakan Soylu’ya: “Şahsıma Müteveccih İfşa Olan Suikast Planı ile Malatya’daki Katliam Planının Arasındaki Bağlantıyı Soruşturdunuz Mu?”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Malatya’üstelik 2016 yılında Protestanlara müteveccih benzeri atılım planının açığa çıktığını anlatım ederek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Geçtiğimiz günlerde yayma olan şahsıma yönelik suikast planı ile Malatya’daki katliam planının arasındaki bağlantıyı soruşturdunuz mu?” diye sordu.

Garo Paylan, Icra Vekili Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Paylan, 18 April 2007 tarihinde Malatya’birlikte biri Alman ikisi Türk başlamak için üç Hristiyan’ın öldürüldüğü “Doruk Katalog Katliamı” hatırlatarak, 2016 yılında üstelik Protestanlara yönelik hamle planının açığa çıktığını kaydetti.

Paylan, önergesinin gerekçesinde “Malatya Protestan Kurtuluş Kilisesi Temsilcisi Vedat Serin, savcılığa yaptığı suç duyurusunda; dönemin Malatya Kuyulu Ülkü Ocakları Başkanı Tolgahan Aban’ın kilise dernek binasına gelerek, Protestanlara yönelik kırım planını detaylıca anlattığını tabir etmiştir” dedi. Paylan, şunları tabir etti:

“Aban’ın  kırım planı ifşaatına göre; JİTEM’ciler ve askeri personel, sav ocağına gelerek, ‘Malatya’de misyonerler var, bu ebat yurt amacıyla gani değil’ minvalinde sözler söylemiş ve Vedat Serin’in, Toplum Örgütü Genel Başkanı İhsan Özbek’in  ve henüz önce Malatya’da diri Timothy Wesley Stonen’in isimlerini, adreslerini ve fotoğraflarını vererek, ‘Bunları öldürün, size hangi isterseniz verelim” demişlerdir. Ayrıca bahsi geçen JİTEM’ciler, silah vererek, Aban’ı ve yanındaki aynı kişiyi, katliamın planlandığı kilise dernek binasına iki kez göndermiş; fakat temas iki seferde bile kırım planının uygulanmasından değişik nedenlerle vazgeçilmiştir.”

Paylan, İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“Malatya’daki Protestanlara yönelik katliamı, azamet ortamında kimler planlamıştır? Doruk Katalog Katliamı’nın azamet içindeki azmettiricilerinin üzerine gidilmemesi, bu planı yapanları cesaretlendirmemiş midir? Azınlıklara müteveccih yanlışlık faal heybet içindeki geleneğin sebep konusunda gitmiyorsunuz? Azınlık toplumu üyelerini uğur düzlük tiksinme suçlarında yaratılan cezasızlık zırhını ortadan sarmak için aynı hamle atacak mısınız? Geçtiğimiz günlerde yayma olan şahsıma müteveccih suikast planı ile Malatya’daki katliam planının arasındaki bağlantıyı soruşturdunuz mu?”

Share: