Eskişehir’deki madencilerden deprem bölgesine destek

Eskişehir Madencilik Kümesi Başkanı Dokuz Canlı Çekiç, Eskişehir’deki madencilerin Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgeye destek verdiğini bildirdi.

İstanbul Eroin İhracatçıları Birliği (İMİB) Umumi Heyet Üyesi olan Çekiç, yaptığı yazılmış açıklamada, Türkiye’nin “asrın felaketi” yerine nitelendirilen sarsıntılar yaşadığını anımsatarak, zelzele felaketinin ardından madencilik sektörünün ivedilikle kriz masası oluşturup harekete geçtiğini kaydetti.

Eskişehir Valiliği ve AFAD ile bilgi alışverişinde bulunduklarını rapor eden Çekiç, şunları aktardı:

“Eskişehir Madencilik Kümesi yerine üyelerimizle birlikte taharri-kurtarma ekiplerimizi ve hisse senedi makinalarımızı Valiliğimizin koordinasyonunda müstacel şekilde bölgeye gönderme ettik. Bunlara mülhak yerine, uzuv şirketlerimizin bünyelerindeki heveskâr arama-kurtarma ekiplerini bölgeye yönlendirmemizin yanında sıtma cihazları, araç, sunmak, keçe, evgin gerekseme malzemeleri kabil bir nice malzemeyi de yer sarsıntısı bölgesine ulaştırdık. Eskişehirli madenciler kendisine bu süreçte elimizden mevrut gayreti gösterdik ve göstermeye üstelik devam ediyoruz. Yer Sarsıntısı bölgelerinde kamu ve hususi sektörden mecmu 10 binden fazla madenci kardeşimiz görev aldılar. Gözlerini kırpmadan zat hayatlarını riske atarak, insanüstü aynı çabayla sayımsız canımızı çöküntü altından kurtaran madencilerimize hangi kadar teşekkürname etsek azdır. Hakları ödenmez.”

Çekiç, madencilik sektörünün yaraları yok etmek için bütün imkanlarını seferber etmeye bitmeme edeceğine değindi.

Share: