Emine Erdoğan, “Tertemiz Yarınlar Okullarda Başlar Projesi”nin tanıtım toplantısına katıldı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, arılık bilincinin, çocukların akademik başarısında aracısız etkisi olduğunu belirterek, “Temizliğin tıpkı ünsiyet haline gelmesi, hemen öğrencinin değil nazik resimde, cemiyet sağlığının korunmasında birlikte mefret ayrımsız çalım oynuyor.” dedi.

Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığının Ostim İlkokulu’nda düzenlediği “Arı Sili Yarınlar Okullarda Başlar Projesi”nin lansman toplantısına katıldı. Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Ostim İlkokulu’nun çatısı altında gelişigüzel olmaktan büyük bahtiyarlık duyduğunu tabir etti.

Çocukların terbiye hayatını pekiştirmek amacıyla alışılmadık projelerin hayata geçirildiğini belirterek Milli Eğitim Bakanlığını kutlayan Emine Erdoğan, toplumların okullardan yükseldiğini, okulun sadece bilginin verildiği düzlük değil, adabımuaşeretten manevi değerlere kadar temas anlamda donanımlı insanların yetiştiği benzeri sülale olduğunu vurguladı.

Emine Erdoğan, bildirme küçüğünden sunma büyüğüne öğrencilerin, günün koskocaman bire bir kısmını okullarda geçirdiğine meni etti. Öğrencilerin yemeden içmeden kitaplardan değil, okulda tatbik edildiğini gördükleri kültür atmosferinden da öğrendiklerine, yaşamlarını bu tecrübeler ışığında sürdürdüklerine meni eden Emine Erdoğan, özel hayatlarında eksik küsurat şeyleri okullarda tamamladıklarını, bu anlamda toplumun kuma değerlerini, kuma davranışlarını ve ortak ideallerini benimsediklerini tabir etti.

“Asıl keyif davranışlarını kazanmada de okulun haddinden fazla koca tıpkı rolü var.” diyen Emine Erdoğan, şahsi temizliğe ek namına gıda, ocak, çevre ve genel kovanlık davranışlarının üstelik tekrar okullarda aşılandığını vurguladı.

Bu anlamda okulların, çağdaş sağlık anlayışının mehabetli aynı paydaşı olduğunu tabir fail Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın deneme ettiği arz iri salgınlardan biri olan Kovid-19 salgını, kovanlık farkındalığının hayati önemini aynı posta elan gözler önüne serdi. Bağışıklık sistemi, enfeksiyon, geçici hastalıklar kabilinden birçok başlık hayatımızın anne gündemi haline geldi. ve bu büyük felaketle mücadelede, temizliğin, birçok çor üzere en balaban önleyici tedarik olduğunu hep gelişigüzel deneme ettik. Şu tıpkısı asıl kim dallar, ekol içinde bir nice kişiyle etkileşime giriyorlar. Bilhassa pespaye dallar, uzay muafiyet sistemleri nedeniyle enfeksiyon ve geçici hastalıklara cebin daha savunmasızlar. Ayrımsız araştırmaya göre, geçici hastalıklar herhangi bir yıl tamlık dünyada öğrencilerin mehabetli sayıda zaman okula devamsızlığına hastalık oluyor. Meğerse çokça gösterişsiz kabil zahirî umum yıkama alışkanlığı de okula devamsızlığı yüzde 54 oranında azaltıyor. Nedeniyle saflık bilincinin, çocuklarımızın akademik başarısında doğrudan etkisi olduğu bire bir gerçeklik. Bunun ötesinde, temizliğin bire bir alışkınlık haline gelmesi, vakit kaybetmeden öğrencinin değil büyük resimde toplum sağlığının korunmasında bile majör bir çalım oynuyor. Dirim kalitesi herkes için yükselirken daha dosdoğru nesiller yetişiyor. Hem kişisel hem birlikte genel saflık konusunda titiz insanların yevmi pratikleri, bir nice hastalığı kendinden önlüyor. İşte, ‘Temiz Yarınlar Okullardan Başlar’ kampanyası de bu gerçekler ışığında düzenlendi. Bu kampanyanın bilhassa sililik kültürü yerine koskocaman bire bir avantaj olacağına inanıyorum.”

“Arılık, gündelik ve aşağılık tıpkısı pratikten artış inancımızın özünü oluşturan tıpkısı yaşam prensibidir”

Emine Erdoğan, “Bizler için saffet, yevmi ve süfli benzeri pratikten feyiz, inancımızın özünü oluşturan bir hayat prensibidir. Arılık doğrudan imanla ilişkilidir. Zımnında arılık evvel manevi dünyamızda başlar ve oradan dış dünyamıza taayyün fehamet.” ifadelerini kullandı.

Bu anlayışın, üst temizliğinden evlerin ve çevrenin temizliğine büyüklüğünde hayatın gelişigüzel alanını etkilediğinin altını çizen Emine Erdoğan, “Medeniyetimizin site kültürü de bu ufuk etrafında şekillenmiştir. Çeşmelerle, hamamlarla ve tertemiz sokaklarla donatılmış şehirler kurulmuştur. Hassaten dünyanın sunma dört dörtlük mekân nizamnamesi da yeniden nazik ve kişmiri medeniyetimizin eseri olmuştur. Hakeza köklü ve yoğun anlamlarla yüklü ayrımsız medeniyet mirasımız olduğu için yoz çok şanslıyız. Bu kampanyanın, çocuklarımıza bu büyük tarihi aktarabileceğimiz domuzuna tıpkısı dil olacağını düşünüyorum. Gelin hem çocuklarımızda kovanlık kültürünü pekiştirelim hem birlikte temizliğin uygarlık bağlamını gösterelim.” diyerek konuştu.

Bu konuda en kebir görevin öğretmenlere düştüğünü vurgulayan Emine Erdoğan, “İnanıyorum kim erken yaşlarda kazandıracağınız bu şuur, onlar amacıyla ömürlük tıpkı betik olacaktır. Hayata ve içre yaşadıkları dünyaya haddinden fazla henüz değişik benzeri pencereden bakacaklardır.” diye konuştu.

Emine Erdoğan, Milli Yetişek Bakanlığına, öğretmenlere, terbiye camiasına ve programda emeği geçenlere şükranlarını sundu, projeye bindi veren OPET yetkililerine teşekkürname etti.

Emine Erdoğan, sınıfta öğrencilerle buluştu

Emine Erdoğan, törenin ardından Ostim İlkokulunu ve sınıflarını mülakat etti.

Anasınıfı öğrencilerinin “Akim Atık” ürünleri ile ilişkin vukuf düz Emine Erdoğan elan sonradan okulun Masal Anlatım Bölümü’nde öğrencilerle ve öğretmenlerle sohbet etti.

İlkokul 1. sınıfta sunulan “hijyen eğitimi” dersine mihman olan Emine Erdoğan, hijyen üzerine sohbet ettiği öğrencilere mektup ve boyama malzemeleri ihsan etti.

“Benim tıpkı hayalimi gerçekleştirdiniz”

Emine Erdoğan, henüz sonradan Konya Iz Lisesinde geliştirilen ve çağ enerjisiyle müteharrik kompost makinesi ile ilişik iki öğrenciden hikmet aldı ve hakeza bire bir makinenin öğrenciler aracılığıyla geliştirilmesinin önemini vurguladı. Emine Erdoğan “Burada benim bire bir hayalimi gerçekleştirdiniz, hepinize teşekkür ederim.” dedi.

Okulun Liyakatsiz Atık Sokağı’nda düzenlenen “Atma Dönüştür” isimli sergiyi gezen Erdoğan, öğrencilerin yaptığı çalışmalar üzerine bilgi aldı.

Atık malzemelerden öz tasarladıkları kıyafetleri sergileyen öğrencilerin mini defilesini izleyen Emine Erdoğan, “Akim Atılan Kütüphanesi” ziyaretinde atılmış malzemelerden yapılan kitabevi kapısı ve kütüphanedeki tasarımlara ilişik vukuf aldı. Emine Erdoğan’a öğrenciler marifetiyle atıklardan yapılmış levha dürü edildi.

Emine Erdoğan’a ekol ziyaretinde Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer, Ankara Valisi Vasip Delimsirek, SELIM Parti Eş Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, SELIM Öğür Ankara Milletvekilleri Lütfiye Selva Çam ve Arife Çelik Düzgün, OPET Yönetim Kurulu Müessis Üyesi Nurten Öztürk zevcelik etti.

Emine Erdoğan’dan adi öğrenciye çağırma sözü

Emine Erdoğan, törenin peşi sıra ekol çıkışında çocuklarını bekleyen velilerle birlikte sohbet etti. “Emine Ana Yarısı yanına gelebilir miyim?” diye seslenen bir kız çocuğunu yanına çağıran Emine Erdoğan, çocuğu sarıldı ve öptü. “Tayyip Dedem ile sizi sezmek istiyorum.” diyen çocuğa Emine Erdoğan, “O demincek toplantıda ama genişlik mail zamanda ego seni ailenle birlikte nida edeceğim.” sözünü verdi.

Share: