Diyarbakır’da Kayapınar Belediyesi nemli ve engellilere aşındırmak, öğrencilere de sandviç dağıtıyor

Diyarbakır’ın minval Kayapınar Belediyesi, temas aktarılma 300 buğulanmış ve engelliye hamam aşındırmak servisi yapıyor, antrparantez değişik ihtiyaçlarını üstelik gideriyor.

Kayapınar’dahi “sosyal mehabet” anlayışıyla cereyan eden kaza ve şehremaneti, buğulanmış, engelli, bala ve kadınlara yönelik hizmetlerini sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında ilçedeki 300 buğulanmış ve engelliye temas gün yunak yemek, terbiye kurumlarından faydalanan 5 bin öğrenciye bile sandviç veriliyor.

Haftanın 6 haset hastane, kütüphane, cami, taraf pazarları ve otogar üzere vatandaşların okkalı olarak bulunduğu yerlerde günlük 1000 şahsiyet ısıdam çorba dağıtılıyor.

“Hedefimiz gücük zamanda 2 bin kişiyi keşfetmek”

Kayapınar Kaymakamı ve Şehremaneti Komutan Vekili Arif Karaman, AA muhabirine, toplumda dezavantajlı olarak adlandırılan gruplara yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Bu kapsamda uray bünyesinde evde hizmet hizmeti sunduklarını tamlayan Karaman, nemli, sakat ve kimsesizlerin evine gidip onların günlük ihtiyaçlarını izale üzerine destek olduklarını kaydetti.

Gidilen evlerde tıpkısı zamanda yaşlıların tevettür ve şekerlerini ölçerek esenlik hizmeti da sunduklarını ifade fail Karaman, şöyle konuştu:

“Ayrıca evde hizmet hizmeti sunduğumuz hanelerimize sıcak yemek hizmeti sunmaya başladık. Günlük ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Kızılay ile işbirliği süresince oradan realizasyon ettiğimiz yemekleri kez tasları zarfında hanelerimize teslim ediyoruz. Tahminî 300 hanede yunak kemirmek hizmetimiz devam ediyor. Hedefimiz güdük zamanda 2 bin kişiyi bulmaktır. Soylu Erki kısırlık zarfında olan, ısıdam yemeğe gerekseme duyan vatandaşlarımıza de yer kısa zamanda gerçekleştirme etmeye çaba ediyoruz.”

Karaman, hamam aşındırmak hizmeti ve günlük çorba dağıtımı sayısını dip noktalara çıkaracaklarını kaydetti.

Uray namına günde 5 bin öğrenciyi da kurumlarda ağırladıklarını anlatan Karaman, “Kimi okuma salonuna, birtakım ders çalışmaya bazen üstelik derslik hizmetinden faydalanmaya geliyor. Bu arkadaşlarımız için bile geçen hafta günlük sandviç, öz ve çorba ikramına başladık. 5 binin üzerindeki mektepli kardeşimize hafta içi bunu sunmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Arif Karaman, hem kaza bünyesindeki toplumsal yardımlaşma ve tesanüt vakfı hem da uray bünyesindeki toplumsal müzaheret merkezi vasıtasıyla vatandaşların birçok talebine yanıt verdiklerini anlattı.

Vatandaşların temas kalem taleple kendilerine başvurabildiğini anlatım fail Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bize geldiklerinde ekiplerimiz gidip eksikliklerini tayin ediyor. Vatandaşlarımızın ihtiyacı neyse, bunun içre barınma yardımı, familya eşyası ve evlilik yardımı kabilinden seçkin cins ihtiyacı görüyoruz. Bu talepleri değerlendirip tıpkı karar varıp belediyemizin sosyal arkalama merkezi marifetiyle onlara ulaşıyoruz. Bunun birlikte paket adına hazırladığımız arkalama çeşitlerimiz var. Yenidoğan bebeklerimiz için süt kuzusu çantamız var. Doğduktan bilahare temel sütünden yararlanamayan bebekler için abla paketimiz var. Belediye olarak tahminî 10 bin hanemize 3 maaş periyotlarla besin kolisi hizmeti sunuyoruz. Kısaca 1000 vatandaşımıza çölyak paketi sağlıyoruz.”

“Allah devletimizden ve belediyemizden razı olsun”

Eşiyle birlikte diri Erdal Ergüven (79) alışverişe gezmek ve evde aşındırmak yapmakta zorlandıklarını söyledi.

Belediyenin bir nice ihtiyaçlarını karşıladığını dile getiren Ergüven, “Sıhhatli olsun belediyemiz bize kemirmek getiriyor. Sililik üzerine dahi yardımcı oluyorlar. Seçme konuda onlara minnettarız, Cenabıhak devletimizden ve belediyemizden razı olsun. Belediyenin hizmeti olmasaydı amiyane güçlük çekecektik. Eşim bazı bazı oturarak aşındırmak yapıyor bize, onu dahi temas çevrim yapamıyoruz bazı bazı yapabiliyoruz.” diye konuştu.

Engelli Kader Teber ise evde kemirmek yapmakta külfet çektiğini, belediyenin yemek servisi sebebiyle bu sorunu aştıklarını belirterek, “Yemek gelince bana rahatlık, palas oldu. Haddinden Fazla gür tıpkı uygulama, teşekkürname ederim. Isıdam yemek geliyor, çokça memnunuz. Bu yemek geldiği için aktarılma içerisinde yemek yapmıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: